Gebelikte antiepileptik ilaç kullanan annelerin 0-1 yaş arası bebeklerinde Bayley III gelişim ölçeği ve Denver II gelişimsel tarama testinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Bayley III developmental scale and the Denver II developmental screening test in 0–1-year-old infants of mothers using antiepileptic drugs during pregnancy.
- Tez No: 944662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YILMAZ, DR. ÖZGE BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Epilepsili bireylerin gestasyonel dönemdeki izlem ve yönetimi, klinik açıdan oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu hastalar çoğunlukla sağlıklı yenidoğan dünyaya getirse de spontan preterm doğum, intrauterin gelişme geriliği, perinatal mortalite, yapısal doğumsal anomaliler ve nörogelişimsel bozukluklara yönelik riskler, sağlıklı gebeliklere oranla anlamlı derecede artış göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; gebeliğinde antiepileptik ilaç kullanan annelerin 0–1 yaş arası bebekleri ile gebeliğinde antiepileptik ilaç kullanmayan annelerin 0-1 yaş arası bebeklerine uygulanan Bayley-III Gelişim Ölçeği ve Denver II Gelişimsel Tarama Testi sonuçlarını karşılaştırarak, intrauterin antiepileptik ilaç maruziyetinin bebeklerin bilişsel, dil ve motor gelişimleri üzerindeki etkisini değerlendirmek ve ayrıca her iki ölçeğin nörogelişimsel izlem sürecine olan katkılarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 01.01.2023–01.01.2024 tarihleri arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gelişimsel Pediatri Polikliniği'ne başvuran, gebelikte antiepileptik ilaç (AEİ) maruziyeti olan 25 bebek ile maruziyeti olmayan 35 bebekten oluşan toplam 60 bebeği kapsamaktadır. Tüm olguların Bayley-III ve Denver II test sonuçları ile anamnez verileri hastane bilgi sisteminden geriye dönük olarak elde edilmiştir. Örneklem, intrauterin AEİ maruziyetine göre belirlenmiş; 34. gebelik haftasından önce doğan prematüre bebeklerin değerlendirmeleri düzeltilmiş yaşa göre yapılmıştır. Gelişim düzeyini etkileyebilecek faktörleri izlemek amacıyla vaka takip formu oluşturulmuştur. Veriler, SPSS 26.0 programında %95 güven düzeyinde analiz edilmiş; gruplar arası farklar uygun istatistiksel testlerle değerlendirilmiş ve p0,05). Ancak, eşler arası akrabalık (p=0,04) ve annenin günlük ekran süresi (p=0,02) açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır. Bayley-III alt test puanlarında bilişsel, dil ve motor alanlar bakımından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p>0,05). Buna karşın, Denver II GTT sonuçlarında kontrol grubunda normal gelişim oranı daha yüksek, hasta grubunda ise şüpheli ve anormal sonuçlar daha yaygın bulunmuş; bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,01).
Özet (Çeviri)
Objective: The monitoring and management of individuals with epilepsy during pregnancy is a clinically complex process. Although these patients often give birth to healthy newborns, the risks of spontaneous preterm birth, intrauterine growth restriction, perinatal mortality, structural congenital anomalies, and neurodevelopmental disorders are significantly higher compared to healthy pregnancies. The aim of this study is to compare the results of the Bayley-III Scales of Infant and Toddler Development and the Denver II Developmental Screening Test applied to infants aged 0–1 year born to mothers who used antiepileptic drugs (AEDs) during pregnancy with those born to mothers without such exposure. The study further aims to evaluate the impact of intrauterine AED exposure on infants' cognitive, language, and motor development, and to assess the contribution of both developmental assessment tools to the neurodevelopmental follow-up process. Materials and Methods: This retrospective study included a total of 60 infants aged 0–1 year who were evaluated at the Developmental Pediatrics Outpatient Clinic of SBÜ Ankara Training and Research Hospital between January 1, 2023, and January 1, 2024. The sample consisted of 25 infants with in utero exposure to antiepileptic drugs (AEDs) and 35 age-matched infants without such exposure. Developmental outcomes assessed by the Bayley-III and Denver II tests, along with relevant anamnesis data, were retrospectively obtained from the hospital information system. Infants born before 34 gestational weeks were evaluated according to corrected age. A follow-up form was designed to monitor potential factors affecting developmental outcomes. Data were analyzed using SPSS version 26.0 with a 95% confidence level; intergroup differences and associations were evaluated using appropriate statistical tests, with p0.05). However, a significant difference was observed regarding consanguinity (p=0.04) and maternal daily screen time (p=0.02). Comparison of Bayley-III subtest scores revealed no statistically significant differences in cognitive, language, and motor domains between groups (p>0.05). In contrast, Denver II DQ results showed a significantly higher rate of normal development in the control group and a higher frequency of suspicious and abnormal outcomes in the patient group (p=0.01).