Toplum kökenli pnömoni tanılı çocuk hastaların akciğer ultrasonografisi iledeğerlendirilmesi
Lung ultrasonography evaluation of children with community-acquired pneumonia
- Tez No: 944664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR FİDANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Pnömoni dünya çapında çocukluk çağı morbidite ve mortalitesinin önemli bir nedenidir. Bu çalışmanın amacı toplum kökenli pnömoni hastalarında akciğer ultrason skoru ile hastalık şiddetini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne, 1 Ocak 2025 ile 30 Mayıs 2025 tarihleri arasında başvuran, 1 ay –18 yaş arası hastalarda yürütülmüştür. Çalışmamız retroprospektif ve kesitsel bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmada 45 hasta değerlendirildi. Yaş ortalaması 60 aydı (minmax=1-207). Hastaların %51'i kızdı. Hastaların %51,1'inde hem öksürük hem ateş birlikte görülürken, sadece öksürük şikayeti %44,4 ve yalnızca ateş şikayeti ise %4,4 olarak bildirilmiştir. Satürasyon düzeylerine göre dağılımda, hastaların %71,1'inin oksijen satürasyonunun %95'in üzerinde olduğu, %8,9'unda %93-95 aralığında bulunduğu, %20,0'sinde %92 ve altı olduğu belirlenmiştir. Dinleme bulgularına göre ral hastaların %71,1'inde, ronküs ise %48,9'unda tespit edilmiştir. Subkostal retraksiyon (scr) %37,8, interkostal retraksiyon (icr) ise %17,8 sıklığında görülmüştür. Suprasternal retraksiyon, burun kanadı solunumu ve siyanoz hiçbir hastada görülmemiştir. Takipne hastaların %64,4'ünde mevcuttur. Hastaların solunum yolu viral panel (SYVP) sonuçları incelendiğinde, en sık saptanan etkenin %18,2 ile rhinovirus olduğu görülmektedir. Bunu %15,2 ile respiratuar sinsityal virüs (RSV) ve %12,1 ile bocavirus ve mycoplasma pneumonia takip etmektedir. Diğer viral etkenlerin (adenovirus, coronavirus N263, enterovirus-rhinovirus, metapnömovirüs, parainfluenza 1) her biri hastaların %3,0'ünde tespit edilmiştir. Hastaların %27,3'ünde ise herhangi bir etken saptanamamıştır. Hastaların pnömoni şiddeti değerlendirildiğinde, olguların yaklaşık yarısında (%51,1) ağır pnömoni tablosu izlenmiştir. Diğer yarısında ise pnömoni hafif-orta şiddette seyretmiştir. Pnömoni şiddeti hafif-orta olan hastalarda akciğer ultrason skoru (LUSS) 7,41 ± 3,74, ağır olan hastalarda ise 7,87 ± 4,15 olarak bulunmuştur (p = 0,698> 0,05). Sağ LUSS toplam puanı ile yatış süresi arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Pneumonia is a significant cause of childhood morbidity and mortality worldwide. This study aimed to evaluate the relationship between lung ultrasound score (LUSS) and disease severity in pediatric patients diagnosed with community-acquired pneumonia (CAP). Materials and Methods: This retroprospective cross-sectional study was conducted at the Pediatric Emergency Department of the University of Health Sciences Ankara Training and Research Hospital. Patients aged 1 month to 18 years who were diagnosed with CAP between January 1 and May 30, 2025, were included. Results: The study included 45 patients with a mean age of 60 months (range: 1–207 months), of whom 51% were female. Both cough and fever were present in 51.1% of the patients, while isolated cough and fever were reported in 44.4% and 4.4%, respectively. Regarding oxygen saturation levels, 71.1% of the patients had a saturation above 95%, 8.9% were in the 93–95% range, and 20.0% had a saturation of 92% or lower. Auscultation revealed crackles in 71.1% and rhonchi in 48.9% of the patients. Subcostal and intercostal retractions were observed in 37.8% and 17.8%, respectively. No patients presented with suprasternal retractions, nasal flaring, or cyanosis. Tachypnea was identified in 64.4% of cases. Analysis of respiratory viral panel results revealed that rhinovirus was the most frequently detected pathogen (18.2%), followed by RSV (15.2%), bocavirus, and Mycoplasma pneumoniae (12.1% each). Other viruses (adenovirus, coronavirus NL63, enterovirus-rhinovirus, metapneumovirus, and parainfluenza type 1) were each found in 3.0% of patients. No pathogens were identified in 27.3% of the cases. Severe pneumonia was observed in 51.1% of patients, while the remainder had mild to moderate disease. The mean LUSS was 7.41 ± 3.74 in mild-moderate cases and 7.87 ± 4.15 in severe cases (p = 0.698> 0.05).