Sigmoid fonksiyonlar ile etkinleştirilmiş sinir ağı operatörleri için yaklaşım sonuçları
Approximation results for neural network operators activated by Sigmoid functions
  1. Tez No: 944671
  2. Yazar: DİLAN BÜŞRA UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BAŞCANBAZ TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde; tek değişkenli, kompakt bir aralıkta veya tüm reel eksende sürekli Banach uzayı değerli fonksiyonlara, sırasıyla, Banach uzayı değerli sinir ağı operatörleri veya bunların interpolasyon benzeri formları ile nicel yaklaşım çalışılmıştır. Operatörler, sigmoid bir fonksiyon olan Richards eğrisi tarafından üretilen çan eğrisi şeklindeki bir aktivasyon fonksiyonu kullanılarak tanımlanmıştır. Yaklaşım sonuçları; ilişikteki fonksiyonun veya Banach uzayı değerli yüksek mertebeden türevinin süreklilik modülünü içeren Jackson tipi eşitsizlikler elde edilerek verilmektedir. Bu yaklaşım sonuçları; noktasal ve düzgün norma göredir. Ayrıca, özel durumda somutlaştırmak için, kompakt bir aralıkta veya tüm reel eksende sürekli reel değerli fonksiyonlara sinir ağı operatörleri veya interpolasyon benzeri formları ile noktasal ve düzgün yaklaşım için benzer nicel tahminler elde edilmiştir. Son olarak, genel sigmoid fonksiyonu ile üretilmiş aktivasyon fonksiyonu kullanılarak tanımlanan Banach uzayı değerli sinir ağı operatörleri için benzer nicel yaklaşım sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the univariate quantitative approximation of Banach space valued continuous functions defined on a compact interval or all the real line by Banach space valued neural network operators or their quasi interpolation forms are studied respectively. The operators are defined by using a bell shaped activation function generated by the Richards curve which is a sigmoid function. The approximation results are derived by obtaining Jackson type inequalities involving the modulus of continuity of the attached function or its Banach space valued high order derivative. These approximation results are pointwise and with respect to the uniform norm. Moreover, to concretize in the special case, we investigate the similar quantitative estimates for pointwise and uniform approximation by the quasi-interpolation neural network operators with real valued continuous functions on a compact interval or on the entire real axis. Finally, similar quantitative approximation results are studied for the Banach space valued neural network operators defined by an activation function generated by general sigmoid function.