2023 kahramanmaraş depremleri bağlamında osmaniye ilinde zemin sıvılaşma potansiyelinin bölgesel ölçekte incelenmesi
Assessment of soil liquefaction potential at a regional scale in osmaniye province following the 2023 Kahramanmaraş earthquakes
  1. Tez No: 944672
  2. Yazar: HAYRÜNNİSA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDEVS UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler bağlamında Osmaniye ilinin zemin sıvılaşma potansiyeli bölgesel ölçekte incelenmiştir. Çalışma alanı olarak Osmaniye il sınırları seçilmiş ve bu bölgedeki zeminlerin deprem etkisindeki davranışı değerlendirilmiştir. Analizlerde, zemin sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesine yönelik olarak literatürde yaygın şekilde kullanılan Seed ve Idriss'in basitleştirilmiş yöntemi esas alınmıştır. Hesaplamalar, 7,5 moment büyüklüğündeki bir senaryo depremi ve 0,40 g maksimum yer ivmesi (PGA) dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu hesaplamaların sistematik ve kontrollü biçimde yürütülmesi amacıyla bir Excel tabanlı hesap cetveli oluşturulmuş ve sıvılaşma analizleri bu cetvel yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Gerekli zemin verileri, Osmaniye Belediyesi sınırları içinde yer alan yaklaşık 5800 hektarlık alanı kapsayan imar planına esas mikro bölgeleme etüt raporundan temin edilmiştir. Bu rapor, İmaksu Mühendislik İnşaat Ltd. Şti. tarafından hazırlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, incelenen noktalarda zemin sıvılaşma riski seviyeleri belirlenmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda genel bir değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen sonuçların, olası depremlere karşı risk azaltma çalışmaları ve kentsel planlama süreçleri açısından yol gösterici olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the regional-scale soil liquefaction potential of Osmaniye province was investigated in the context of the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. The study area was defined as the boundaries of Osmaniye province, and the seismic behavior of soils in this region was evaluated. The analyses were conducted using the widely accepted simplified method developed by Seed and Idriss to determine soil liquefaction potential. Calculations were performed considering a scenario earthquake with a moment magnitude of 7.5 and a peak ground acceleration (PGA) of 0.40 g. To ensure systematic and controlled execution of these calculations, an Excel-based calculation sheet was developed and utilized in the liquefaction analyses. The necessary geotechnical data were obtained from a microzonation report prepared for zoning purposes, covering approximately 5800 hectares within the Osmaniye Municipality boundaries. This report was prepared by İmaksu Engineering and Construction Ltd. Co. As a result of the analyses, soil liquefaction risk levels were determined at the investigated sites, and a general assessment was made based on these findings. The results aim to provide guidance for risk mitigation efforts and urban planning processes in the face of potential earthquakes.