Bazı büyüme modellerinin adım fonksiyonlarının yaklaşımları üzerine
On the approaches of step functions of some growth models
  1. Tez No: 934264
  2. Yazar: YASİN SÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, matematiksel ve biyolojik sistemlerde çokça rastlanılan sigmoid ve adım fonksiyonları ile büyüme modellerinin matematiksel ilişkisini inceler. Sigmoidal fonksiyonlar, biyolojik ve sinir ağları modellerinde aktivasyon fonksiyonları olarak önemli yer tutarlar. Bu çalışma adım fonksiyonlarının farklı sigmoid modellere nasıl yaklaşabileceğini inceleyerek Hausdorff mesafesi üzerinde bu fonksiyonların entegrasyonu incelenmiştir. Lojistik, Gompertz, Rayleigh, Lindley ve Burr şeklindeki sigmoid fonksiyon çeşitleri incelenmiş ve bu fonksiyonlar ile adım fonksiyonları arasındaki mesafe sınırları sayısal ve teorik yöntemlerle ele alınmıştır. Ele alınan sonuçlar mühendislik, yapay zeka, biyomedikal gibi çeşitli alanlarda kullanılan modelleme yöntemlerine ışık tutmaktadır. Çalışma Hausdorff sürekliliğinin uygulamalı alanlarda ve teorik matematikte daha geniş bir şekilde kullanıldığını gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the mathematical relationship between sigmoid and step functions, commonly encountered in mathematical and biological systems, and growth models. Sigmoid functions play a significant role as activation functions in biological and neural network models. This study investigates how step functions can approximate various sigmoid models and explores the integration of these functions through the Hausdorff distance. Different types of sigmoid functions, such as logistic, Gompertz, Rayleigh, Lindley, and Burr, are analyzed, and the distance bounds between these functions and step functions are addressed using numerical and theoretical methods. The findings shed light on modeling methods employed in various fields such as engineering, artificial intelligence, and biomedical sciences. The study demonstrates the broader applicability of Hausdorff continuity in both applied fields and theoretical mathematics.