Sayısal yükseklik modeli bindirme mesafesinin hidrolojik analize etkisi
Effects of digital elevation model overlapping distance on hydrologic analysis
- Tez No: 944697
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sayısal Yükseklik Modelleri (SYM)'nin topografik harita verilerinden (münhani, kot noktası, dar dere, geniş dere, göl vb.) türetilmesi özde bir enterpolasyon işlemidir. Bunun bir sonucu olarak, bir dizi SYM'den bir bütünleşik SYM elde edildiğinde, özellikle ortak sınırlar boyunca yükseklik hataları ortaya çıkar. Bu problemi çözmek için, komşularıyla ortak alanları olacak şekilde SYM'ler türetilir ve bütünleştirme sırasında ortak alanlardaki hücrelerin yükseklikleri yeniden hesaplanır. Bu şekilde elde edilen bir bütünleşik SYM'nin, bileşenlerinden farklı olacağı, farkın da ortak alanların genişliğine (bindirme mesafesine) bağlı olacağı açıktır. Birçok amaç doğrultusunda kullanılan SYM'ler, hidrolojik analizlerin de başlıca girdileridir. Bu nedenle, SYM değiştiğinde, hidrolojik analiz sonuçlarının da değişmesi beklenir. Bu çalışmada; SYM bindirme mesafesinin hidrolojik analize etkisini belirlemek amacı doğrultusunda, 1:25.000 ölçekli topografik harita verilerinden türetilen 0, 1000, 2000, 3000, 4000, 5000 ve 6000 m bindirme mesafeli SYM'lerle elde edilen bütünleşik SYM'ler üzerinden hidrolojik analizler yapılarak drenaj ağları ve havza sınırları türetilmiş, havzaların yatay ve düşey konum doğrulukları ile çeşitli geomorfometrik ve topografik parametreler hesaplamıştır. Sonuç olarak; SYM bindirme mesafelerinin, türetilen drenaj ağlarının ve havza sınırlarının geometrilerini ve bunlara bağlı olarak havzaların yatay konum doğrulukları ile geomorfometrik ve topografik parametreleri etkilediği ancak düşey konum doğruluklarını etkilemediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Deriving Digital Elevation Models (DEMs) from topographic map data is essentially an interpolation process. So, when a DEM mosaic is obtained from a set of DEMs, elevation errors arise, especially along common boundaries. To solve this problem, DEMs are derived so that they have areas in common with their neighbours, and the elevations of the cells in the common areas, i.e. overlapping areas, are recalculated during mosaicking. A DEM mosaic obtained in this way will be different from the individual DEMs, and the difference will depend on the overlapping distance. In this study, in order to determine the effects of DEM overlapping distance on hydrological analysis, drainage networks and basin boundaries are derived by hydrologic analyses on DEM mosaics obtained from 0, 1000, 2000, 3000, 4000, 5000 and 6000 m overlapping DEMs derived from 1:25,000 scale topographic map data, furthermore, horizontal and vertical positional errors of the basins, various geomorphometric and topographic parameters are calculated. Ultimately, it can be said that the overlapping distance affects the geometries of the derived drainage networks and basin boundaries and, accordingly, the horizontal positional accuracies, and geomorphometric and topographic parameters of the basins, but do not affect the vertical positional accuracies