Kirmir Çayı'nda yaşayan Rhodeus amarus (Bloch, 1782)'un büyüme biyolojisi
Growth biology of Rhodeus amarus (Bloch, 1782) living in Kirmir Stream
- Tez No: 944698
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATASAĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, Kirmir Çayı'nda Ağustos 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında yakalanan 681 Rhodeus amarus bireyinin büyüme biyolojisi incelenmiştir. Araştırmada bireylerin total boy, çatal boy, yaş ve ağırlık gibi parametreleri ölçülmüş, yaş ve eşey dağılımı, boy ve ağırlık dağılımı, boyca ve ağırlıkça büyüme, boy-ağırlık ilişkileri, Von Bertalanffy büyüme parametreleri, oransal büyüme ile yaşa ve mevsimlere bağlı kondisyon faktörleri hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, R. amarus'un Kirmir Çayı'nda dengeli bir popülasyon yapısına sahip olduğunu göstermektedir. İncelenen bireyler 0-V yaş grubu arasında yer almakta ve eşey dağılımları 364 erkek ile 287 dişi bireyden oluşmaktadır. Boy-ağırlık ilişkisi denklemleri tüm bireyler, dişiler ve erkekler için ayrı ayrı hesaplanmış ve pozitif allometrik büyüme tipi gözlemlenmiştir. Von Bertalanffy büyüme modeline göre teorik maksimum boy erkek bireylerde 77 mm, dişi bireylerde ise 73 mm olarak belirlenmiştir. Teorik maksimum ağırlık ise erkek bireylerde 6,4 g, dişi bireylerde 4,77 g olarak hesaplanmıştır. Fizikokimyasal su parametreleri, türün yaşaması için uygun aralıklarda bulunmuştur. Ayrıca R. amarus'un yüksek elektriksel iletkenlik değerlerine karşı tolerans geliştirdiği gözlemlenmiştir. Bu araştırma, R. amarus'un popülasyon dinamiklerini ve büyüme özelliklerini anlamada önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the growth biology of 681 Rhodeus amarus individuals caught in the Kirmir Stream between August 2023 and August 2024 was examined. Parameters such as total length, fork length, age, and weight of the individuals were measured. Age and sex distribution, length and weight distribution, growth in terms of length and weight, length-weight relationships, Von Bertalanffy growth parameters, proportional growth, and condition factors according to age and seasons were calculated. The findings indicate that R. amarus has a balanced population structure in the Kirmir Stream. The examined individuals were between age groups 0 and V, and the sex distribution consisted of 364 males and 287 females. Length-weight relationship equations were calculated separately for all individuals, males, and females, and a positive allometric growth type was observed. According to the Von Bertalanffy growth model, the theoretical maximum length was estimated to be 77 mm in males and 73 mm in females. The theoretical maximum weight was calculated as 6.4 g in males and 4.77 g in females. Physicochemical water parameters were found to be within suitable ranges for the species. Additionally, R. amarus was observed to have developed tolerance to high electrical conductivity levels. This study will make significant contributions to understanding the population dynamics and growth characteristics of R. amarus.