Giresun ili fındık işletmelerinde girdilerin fiziki miktarları ve fındık maliyetinin tespiti üzerine bir araştırma
A Research on physical input requirements and cost of production on hazel-nut farms in Giresun province
  1. Tez No: 9447
  2. Yazar: NECLA HİSARKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÎRESUN İLİ FINDIK İŞLETMELERİNDE GÎRDÎLERÎN FİZİKİ MİKTARLARI VE FINDIK MALİYETİNİN TESPİTİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Necla HİSARKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin Dalı Danışman: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 1990, Sayfa: 68 Oüri :Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof. Dr. 1. Hakkı İNAN Bu araştırma Giresun Merkez ve Bulancak ilçeleri fındık işletmelerinde yapılmıştır. Fındık yetiştiriciliğinde dekara fiziki girdi miktarları ve fındık maliyetini tespit etmeyi amaçlayan bu araştırma, 1987-1988 üretim yılı verilerini kapsamaktadır. Basit tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile tespit edi len 47 işletmeden anket yolu ile bilgi toplanmış ve bu bilgi ler konuya ilişkin literatür ve istatistiki verilerden de yararlanarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ortalama olarak dekara 9,64 EİG, 158 kg çiftlik gübresi, 12,47 kg fosforlu gübre, 34,93 kg azotlu gübre ve 1,401 kg fındık kurdu ilacı kullanıldığı tespit edilmiş ve bir kilogram fındık maliyeti ortalama 1.348,86 71 bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Fandık, mal iye t, fiziki girdiler.
Özet (Çeviri)
iî ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON PHYSICAL INPUT REQUIREMENTS AND COST OF PRODUCTION ON HAZEL-NUT FARMS IN GİRESUN PROVINCE Nee li HÎSARKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 1990, Page: 68 Oury : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Mehmet BQLBQL Prof.Dr. î. Hakkı ÎNAN This research was carried out on hazel-nut farms in the Merkez and Bulancak districts of Giresun province. The objektive of this research is to determine the physical inputs requirements and hazel-nut production cost per decare. The data of this research work was collected for 1987-1988 production period. Data was collected from 47 hazel-nut farms which were chosen by Simple Random Sampling method and these data were analysed. According to the research results, approximately 9,64 Man Labour Day, 158 kg farm dungs, 12,47 kg phosphate fertilizers, 34,93 kg nitrogenous fertilizers and 1,401 kg insectisides were used per decare and the cost of producing 1 kg hazel-nut was calculated as 1.348,86 11. KEY WORDS: Hazel-nut, Cost of Hazel-nut production, physical input requirements for hazel-nut production.