Türkiye'de uygulanan tarım politikalarının tarım kredi kooperatifleri açısından incelenmesi
Examining the agricultural policies implemented in Türkiye from the perspective of agricultural credit cooperatives
  1. Tez No: 944701
  2. Yazar: NAZLI EVRİM NAZLI SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tarımsal piyasada güçlü olabilmek üretim çokluğu ile değil, örgütlerden oluşan yapı ile sağlanabilmektedir. Üreticinin ürettiği ürünün hak ettiği değer ile elde etmesi için tarımı destekleyip koruyan ve stratejiler üretip bunları uygulamaya geçiren bir yapıya ihtiyacı vardır. Dağınık yapı da bireysel olarak izlenen farklı stratejiler ile yapılan üretim faaliyetleri sonunda karşılaşılan sorunlar çözülürken yetersiz kalınmaktadır. Bu da planlı ve organize olan örgüt gücünden fayda sağlandığında bireysele göre sorunların çözümüne kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Tarım kooperatifleri, kırsal toplumun yaşam standartlarının iyileştirilmesi, üretici gelirinin arttırılması ve tarımsal gelişmenin sağlanmasında önemli bir araçtır. Bu çalışmada kooperatifler hakkında bilgiler verilerek, Tarım Kredi Kooperatifleri anlatılmış ve Türkiye'de uygulanan tarım politikalarının tarihsel gelişim süreci içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerinin önemine yer verilmiştir. Tez çalışması literatüre dayanmaktadır. Bu tez çalışması çeşitli makale, tez, rapor ve internet kaynakları gibi verilerden toparlanarak hazırlanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasında Cumhuriyet döneminden günümüze kadar olan süreçte tarım politikaları incelenerek Türkiye tarımındaki değişim süreci anlaşılmaya çalışılmıştır. Dünyadaki ve Türkiye'deki uygulanan politikaların farklılıkları ortaya çıkarılmıştır. Dünyada uygulanan tarım politikalarında gelişmiş ülkelerde kooperatifçilik, tarım için bir üretim politikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradan çıkarılan sonuç ile Türkiye'de kooperatifçiliğin gelişim süreçlerindeki farklılıkları ortaya konulmuştur. Türkiye'de oldukça fazla olan kooperatiflerin dünya örnekleri ile kıyaslandığında bazı problemlerin olduğu görülmüştür. Kökeni 1863 yılına dayanan, işbirliği içinde gönüllü olarak ortak amaç doğrultusunda oluşturulan Atatürk'ün de özellikle önem verdiği kooperatifçilik; Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana gelişim göstermiştir. Cumhuriyet döneminde Atatürk öncülüğünde ön plana çıkmış, kalkınma planlarının uygulandığı dönemde tarımın önemine değinilmiş, çiftçi örgütlenmesi hedeflenmiştir. 1980'den sonra tarım sektörüne genel olarak önem verilmiştir ancak çiftçi örgütlenmesine pek yer verilmediği görülmüştür. 2000 yılından sonra yapılan düzenlemeler ile olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Sonuç olarak kooperatifçilik bir tarım politikası olarak uygulanmalıdır. Sayıları fazla olmasına rağmen yeterince etkin olamayan ve güçsüz bir yapıyla karşımıza çıkan kooperatiflerde Türkiye'de ve dünyadaki başarılı olan örnek modelleri inceleyerek hem ülke tarımının hem de kooperatiflerin etkin ve başarılı örgütlenmesiyle üreticiler ve tüketiciler açısından önemli adımlar atılmasının yanı sıra Türkiye'nin de kalkınmasına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Being strong in the agricultural market can be achieved not by multiplicity of production, but by a structure consisting of organizations. In order for the producer to obtain the product he produces at the value it deserves, he needs a structure that supports and protects agriculture and produces strategies and implements them. In a dispersed structure, problems encountered as a result of production activities carried out with different strategies followed individually are insufficient to solve. This means that when the power of a planned and organized organization is benefited from, individual problems can be easily solved. Agricultural cooperatives are an important tool in improving the living standards of rural communities, increasing producer income and ensuring agricultural development. In this study, information about cooperatives is given, Agricultural Credit Cooperatives are explained, and the importance of Agricultural Credit Cooperatives in the historical development process of agricultural policies implemented in Türkiye is included. The thesis work is based on literature. This thesis has been prepared by collecting data from various articles, theses, reports and internet sources. In the thesis study, the process of change in Turkish agriculture has been tried to be understood by analysing agricultural policies from the Republican period to the present. By revealing the differences between the policies implemented in the world and in Türkiye, cooperatives appear as a production policy for agriculture in developed countries in the agricultural policies implemented in the world. With the conclusion drawn here, the differences in the development processes of cooperatives in Türkiye are revealed. It has been observed that the cooperatives, which are quite numerous in Türkiye, have some problems when compared with world examples. Cooperatives, whose origins date back to 1863, were formed voluntarily in cooperation for a common purpose, and to which Atatürk gave particular importance; It has been developed since the foundation of the Republic. It came to the fore under the leadership of Atatürk during the Republic period, and during the implementation of development plans, the importance of agriculture was emphasized and farmer organization was targeted. After 1980, the agricultural sector was generally given importance, but it was observed that farmer organization was not given much attention. Positive developments have been experienced with the regulations made after 2000. As a result, cooperatives should be implemented as an agricultural policy. Cooperatives, which are not effective enough and have a weak structure despite being large in number, examine the successful example models in Türkiye and in the world, and with the effective and successful organization of both the country's agriculture and cooperatives, important steps are taken for producers and consumers, as well as for the development of Türkiye. It is thought to be beneficial.