Saf ve alüminyum katkılı bakir oksit nano parçacıkların antibakteriyel ömür testlerinin karşılaştırılması
Comparison of antibacterial lifespan tests of pure and aluminum-doped copper oxide nanoparticles
  1. Tez No: 944712
  2. Yazar: DİRENÇ ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Nanoteknoloji, maddenin atomik ve moleküler düzeyde düzenlenmesi ile yeni malzemelerin, cihazların ve sistemlerin geliştirilmesini sağlayan disiplinler arası bir bilim dalıdır. Nanoteknolojinin sunduğu imkânlar, modern bilim ve mühendisliğin sınırlarını genişleterek, sağlık, enerji, elektronik, çevre ve malzeme bilimleri gibi birçok alanda devrim niteliğinde çözümler sunmaktadır. Bu bağlamda, metal nanoparçacıklar, özellikle de bakır ve bakır oksit nanoparçacıklar, nanoteknoloji uygulamalarında özel bir öneme sahiptir. Bakır oksit nanoparçacıkların antibakteriyel özellikleri, geniş spektrumlu etkisi ve ekonomik erişilebilirliği nedeniyle oldukça avantajlıdır. Ayrıca, geleneksel antibiyotiklere direnç geliştirmiş bakterilere karşı etkili olmaları, onları modern antimikrobiyal çözümler arasında ön plana çıkarır. Sol-jel yöntemi ile bu tür bakır oksit nanoparçacıklar kolaylıkla üretilebilmektedir. CuO nano parçacıkların antibakteriyel özelliklerinin arttırılmasında katkı malzemesi kullanmak sıkça başvurulan bir yoldur. Sol-jel yöntemi kullanılarak bu tür bakır oksit nanoparçacıkların üretimi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bu tezde, saf bakır oksit ve yüzde 5 oranında alüminyum katkılı bakır oksit nanoparçacıklar sol-jel yöntemi kullanılarak üretilmiş ve farklı fiziksel koşullarda saklanarak belli periyotlarda antibakteriyel özelliklerindeki incelenmiştir. Üretilen nanoparçacıklar, öncelikle sıcaklık etkisinin belirlenebilmesi için 50C ve 200C'de bekletilmeye karar verilmiş ve buna ek olarak oksijenin etkisinin belirlenebilmesi için de oksijenli ve oksijensiz ortamlarda saklanarak; 3 aylık periyotlarda disk difüzyon bakteri ekim yöntemi kullanılarak 18 ay boyunca antibakteriyel etkileri belirlenmiştir. Disk difüzyon ekim yönteminde Escherichia coli (E.coli) bakterisi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, özellikle alüminyum katkısının antibakteriyel etkinliği belirgin biçimde artırdığını ve oksijensiz ortamda saklanan örneklerin uzun vadeli stabiliteyi daha iyi koruduğunu göstermektedir. Bu bulgular, CuO bazlı nanoparçacıkların biyomedikal uygulamalarda uzun süreli antimikrobiyel ajanlar olarak potansiyelini ortaya koymakta ve literatüre önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is an interdisciplinary field of science that enables the development of new materials, devices, and systems by manipulating matter at the atomic and molecular levels. The possibilities offered by nanotechnology expand the boundaries of modern science and engineering, providing revolutionary solutions in various fields such as healthcare, energy, electronics, environment, and material sciences. In this context, metal nanoparticles, particularly copper and copper oxide nanoparticles, hold a special significance in nanotechnology applications. The antibacterial properties of copper oxide nanoparticles, their broad-spectrum effectiveness, and economic accessibility make them highly advantageous. Additionally, their effectiveness against bacteria that have developed resistance to conventional antibiotics highlights them as a prominent modern antimicrobial solution. Copper oxide nanoparticles of this kind can be easily synthesized using the sol-gel method. The use of dopant materials to enhance the antibacterial properties of CuO nanoparticles is a frequently adopted approach. The production of such copper oxide nanoparticles can be easily achieved using the sol-gel method. In this thesis, pure copper oxide and 5% aluminum-doped copper oxide nanoparticles were produced using the sol-gel method, and their antibacterial properties were examined at specific intervals under different physical storage conditions. To determine the effect of temperature, the synthesized nanoparticles were stored at 5°C and 20°C, and to assess the influence of oxygen, they were kept in both oxygenated and oxygen-free environments. Their antibacterial effects were evaluated every 3 months over an 18-month period using the disk diffusion method. Escherichia coli (E. coli) bacteria were used in the disk diffusion tests. The results showed that aluminum doping significantly enhanced the antibacterial activity and that the samples stored in oxygen-free environments maintained long-term stability more effectively. These findings reveal the potential of CuO-based nanoparticles as long-lasting antimicrobial agents in biomedical applications and make a valuable contribution to the literature.