Fosil ve elektrikli araç kullanıcılarının algı ve tutumlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of perceptions and attitudes of fossil and electric vehicle users
  1. Tez No: 944711
  2. Yazar: ERCAN TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK ZİYA YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
“Fosil ve Elektrikli Araçların Kullanımının Karşılaştırılarak Ekonomik ve Sürdürülebilirlik Analizi”başlıklı bu çalışma, fosil yakıtlı ve elektrikli araçların ekonomik maliyetleri ile çevresel etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Artan çevresel sorunlar, fosil yakıtların tükenebilirliği ve sürdürülebilir ulaşım sistemlerine duyulan ihtiyaç, bu çalışmanın temel motivasyonunu oluşturmaktadır. Elektrikli araçlar karbon emisyonlarını azaltma potansiyeli taşımakla birlikte, batarya üretimi ve geri dönüşüm süreçleri nedeniyle çevresel tartışmalara neden olmaktadır. Ekonomik olarak düşük şarj ve bakım maliyetleri avantaj sağlarken, yüksek ilk alım maliyetleri ve altyapı eksiklikleri kullanımın yaygınlaşmasını sınırlamaktadır. Avrupa'da sağlanan teşvikler ve gelişmiş şarj altyapısı, elektrikli araçların benimsenmesini desteklerken, Türkiye'de bu alandaki yetersizlikler kullanıcı tercihini etkilemektedir. Bu bağlamda, Türkiye ve Avrupa'daki kullanıcıların araç tercihleri ve algıları anket verileriyle analiz edilmiştir. Sonuçlar, çevresel sürdürülebilirlik farkındalığının yüksek olduğunu; ancak menzil ve şarj altyapısı konusundaki endişelerin kararları etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Comparative Analysis of Perceptions and Attitudes of Fossil and Electric Vehicle Users”aims to examine and compare the economic costs and environmental impacts of fossil fuel and electric vehicles. The study is driven by growing environmental concerns, the depletion of fossil fuels, and the urgent need for sustainable transportation systems. Although electric vehicles offer significant potential for reducing carbon emissions and decreasing dependence on fossil fuels, issues such as lithium-ion battery production and recycling raise environmental debates. Economically, while lower charging and maintenance costs present advantages, high initial purchase costs and inadequate charging infrastructure limit widespread adoption. In European countries, incentives and well-developed infrastructure have accelerated the adoption of electric vehicles. In contrast, infrastructure deficiencies and insufficient support policies in Turkey have hindered user adoption. Within this context, user perceptions and usage habits regarding fossil and electric vehicles in both Turkey and Europe were analyzed through survey data. Findings reveal that users of electric vehicles value environmental sustainability; however, concerns about driving range and charging accessibility significantly influence their adoption decisions.