Sjögren sendromunda hasta güçlendirme, katılım ve aktifliğinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of patient empowerment, engagement and activation on quality of life in Sjögren's syndrome
  1. Tez No: 944728
  2. Yazar: ESRA SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Sjögren Sendromlu (SS) hastalarda ''Patient Empowerment, Engagement, and Activation Survey (PEEAS)'' ölçeği ile değerlendirilen hasta güçlendirme, katılım ve aktiflik düzeylerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemek ve ilişkili faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 222 Sjögren sendromlu hasta (K/E:211/11; ort. yaş: 53,75±12,30 yıl) dâhil edildi. Veriler; sosyo-demografik özellikler, PEEAS ve EQ-5D-5L ölçeğini içeren bir anket aracılığıyla toplandı. 21 maddeden oluşan PEEAS ölçeği; Güçlendirme, Katılım ve Aktiflik ile ilgili 3 alt boyuttan oluşmaktadır. PEEAS ölçeğinin yapı geçerliliği Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile değerlendirildi. EQ-5D-5L alt boyutlarına ait maddeler "hiçbir sorun yok (1 puan)'' - ''aşırı düzeyde sorun var (5 puan)'' arasında puanlandı. Hastalar genel sağlık durumlarını ise Görsel Analog Skala (EQ VAS) ile değerlendirdi (0: Hayal edilebilecek en kötü sağlık; 100: Hayal edilebilecek en iyi sağlık).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effects of patient empowerment, engagement, and activation levels, as measured by the ''Patient Empowerment, Engagement, and Activation Survey (PEEAS)'', on the quality of life in patients with Sjögren's Syndrome (SS), and to assess the factors associated with these relationships in SS. Materials and Methods: A total of 222 patients with Sjögren's syndrome (F/M:211/11; mean age: 53.75±12.30 years) were included in the study. Data were collected through a survey comprising socio-demographic characteristics, PEEAS, and the EQ-5D-5L scale. PEEAS has 21 items and 3 subgroups regarding empowerment, activation and engagement. The construct validity of the PEEAS scale was evaluate using Confirmatory Factor Analysis (CFA). The items of the EQ-5D-5L subdimensions were scored on a scale ranging from ''no problems (1 point)'' to ''extreme problems (5 points)''. Patients assessed their general health status using the Visual Analog Scale (EQ VAS) (0: Worst health imaginable, 100: Best health imaginable).