Antalya ilinde Alman hamamböceği (Blattella germanica L.) popülasyonlarında fipronil direncinin araştırılması
Investigation of fipronil resistance in German cockroach (Blattella germanica L.) populations in Antalya province
  1. Tez No: 944729
  2. Yazar: ŞEVVAL KAHRAMAN KÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Antalya ilinin farklı bölgelerinden toplanan Alman hamamböceği (Blattella germanica L.) popülasyonlarında fipronile karşı gelişen direnç düzeylerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. B. germanica, kapalı yaşam alanlarında yaygın olarak bulunan, halk sağlığı açısından önemli bir zararlı olup, insektisitlere karşı hızla direnç geliştirme potansiyeline sahiptir. Araştırma kapsamında, sahadan elde edilen 12 farklı popülasyona, duyarlılık düzeylerine göre seçilen ve 0,25–140 ng/ml aralığında değişen fipronil dozları laboratuvar koşullarında uygulanmıştır. Uygulamalardan 72 saat sonra ölüm oranları kaydedilmiş ve bu verilere dayalı olarak Probit analiziyle LD₅₀ değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, saha popülasyonlarına ait LD₅₀ değerlerinin, duyarlı referans popülasyona ait LD₅₀ değeri ile karşılaştırılması yoluyla direnç katsayıları (RR) belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, fipronilin genel olarak etkili bir insektisit olduğunu, ancak bazı popülasyonlarda düşük düzeyde direnç gelişimi bulunduğunu göstermiştir. On iki popülasyonun dokuzunda LD₅₀ değerleri 1–3 ng/ml aralığında bulunmuştur. Bu durum, fipronilin tek başına sürekli ve yoğun kullanımının direnç gelişimini teşvik edebileceğini; bu nedenle entegre zararlı yönetimi (IPM) ilkeleriyle desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışması, Türkiye'de B. germanica popülasyonlarında fipronil direncine yönelik yürütülen ilk sistematik araştırmadır. Elde edilen bulgular, hem yerel düzeyde insektisit kullanım politikalarının yeniden değerlendirilmesi hem de direnç izleme programlarının oluşturulması açısından bilimsel katkı sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of resistance to fipronil in German cockroach (Blattella germanica L.) populations collected from various regions of Antalya Province. B. germanica is a significant public health pest commonly found in indoor environments and has a high potential to develop resistance to insecticides. In this study, field populations collected from 12 different locations were exposed to fipronil solutions at doses ranging from 0.25 to 140 ng/ml, selected according to the susceptibility levels of each population. Mortality rates were recorded 72 hours after treatment, and LD₅₀ values were calculated using Probit analysis. Resistance ratios (RR) were determined by dividing the LD₅₀ values of field populations by the LD₅₀ value of a susceptible reference population. The results showed that while fipronil remains an effective insecticide overall, low-level resistance has emerged in some populations. In nine out of twelve populations, LD₅₀ values ranged between 1 and 3 ng/ml. These findings indicate that the continuous and intensive use of fipronil alone may promote resistance development and emphasize the need for its integration into broader Integrated Pest Management (IPM) strategies. This thesis represents the first systematic investigation of fipronil resistance in B. germanica populations in Türkiye. The findings provide valuable data for reassessing local insecticide use practices and highlight the importance of establishing resistance monitoring programs.