Dicle Kalkınma Ajansı'nın bilinirliği ve etkileri: Batman ili örneği
Awareness and effects of Dicle Development Agency: Batman province example
  1. Tez No: 944730
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, kalkınma ajansları tanımlanmakta, kalkınma ajanslarının dünyadaki ve Türkiye'deki gelişim evrelerine değinilmektedir. Tez kapsamında Batman ilinde faaliyet gösteren Dicle Kalkınma Ajansı'nın (DİKA) tanınırlığı, bilinirliği, etkileri ve imajıyla ilgili bir değerlendirme yapılmaktadır. DİKA Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinden Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak (TRC3) illerini kapsamaktadır. DİKA'nın Batman iline yaptığı yatırımların önemini ve bu yatırımların kamu, özel teşebbüsler, STK'lar ve Batman ilinde ikamet eden bireyler nezdinde bilinirliğinin ölçülmesi açısından anketli bir çalışma yapılmıştır. Batman ilinde yürütülen anket çalışmasında elde edilen veriler T-testi ve Anova testleriyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre değişkenler arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Diğer bir ifadeyle değişkenlere göre etkinlik ve bilinirlik düzeylerinde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Çıkan bulgular doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve mevcut durumu iyileştirmeye yönelik çeşitli politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, development agencies are defined and the development stages of Development Agencies in the world and in Turkey are discussed. Within the scope of the thesis, an evaluation of the recognition, awareness, effects and image of Tigris Development Agency (DIKA) operating in Batman province is made. DIKA covers the provinces of Mardin, Batman, Siirt and Şırnak (TRC3) in the Southeastern Anatolia Region. A survey study has been carried out in order to measure the importance of DIKA's investments in Batman province and the awareness of these investments in the eyes of public, private enterprises, NGOs and individuals residing in Batman province. The data obtained from the survey conducted in Batman province were analysed by T-test and Anova tests. According to the findings obtained, significant differences were found between the variables. In other words, there were significant differences in effectiveness and awareness levels according to the variables. In line with the findings, evaluations were made and various policy recommendations were developed to improve the current situation.