Yapay zekâ destekli görsel tasarım araçlarını kullanan bireylerin dikkat kontrolü ve bireysel yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between attention control and individual creativity of individuals using artificial intelligence supported visual design tools
- Tez No: 944751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINPULLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, yapay zekâ destekli görsel tasarım araçlarını kullanan bireylerin dikkat kontrolü ve bireysel yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi dikkat ekonomisi perspektifinden incelemektedir. Dijital çağda dikkat, sınırlı ve değerli bir bilişsel kaynak olarak yeniden tanımlanmakta, yaratıcı üretim süreçleri ise yapay zekâ teknolojileriyle dönüşmektedir. Yapay zekâ destekli görsel tasarım araçlarını aktif olarak kullanan 425 katılımcıyla yürütülen bu nicel araştırmada dikkat kontrolü ile bireysel yaratıcılık arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Eğitim ve gelir düzeylerinin yaratıcılık üzerinde etkili olmasına karşılık kullanım süresi ve amaç çeşitliliği gibi değişkenlerin anlamlı fark yaratmadığı belirlenmiştir. Bulgular, yaratıcı üretimin yalnızca teknolojik araçlara erişimle açıklanamayacağını, bu sürecin bireyin dikkat kapasitesi, bilişsel kontrol becerisi ve yapay zekâ teknolojileriyle kurduğu stratejik etkileşim düzeyiyle şekillenen bütüncül bir bilişsel süreç olduğunu göstermektedir. Çalışma yapay zekâ, dikkat kontrolü ve bireysel yaratıcılık etkileşimini çok katmanlı teorik bir çerçevede bütünleştirerek dijital çağın üretken birey profilini anlama çabalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between attention control and individual creativity levels of individuals using AI-supported visual design tools from the perspective of attention economy. In the digital age, attention is redefined as a limited and valuable cognitive resource, and creative production processes are transformed by artificial intelligence technologies. In this quantitative study conducted with 425 participants who actively use AI-supported visual design tools, a significant and positive relationship was found between attention control and individual creativity. Although education and income levels were effective on creativity, it was determined that variables such as duration of use and purpose diversity did not make a significant difference. The findings show that creative production cannot be explained only by access to technological tools, and that this process is a holistic cognitive process shaped by the individual's attention capacity, cognitive control skills and the level of strategic interaction with artificial intelligence technologies. The study contributes to the efforts to understand the productive individual profile of the digital age by integrating the interaction of artificial intelligence, attention control and individual creativity in a multi-layered theoretical framework.