Türkiye'de turizm gelirlerinin ekonomik büyüme üzerine etkileri: Akdeniz havzaları seçilmiş ülke örnekleri ile Türkiye'nin mukayeseli analizi
Effects of tourism revenues on economic growth in Turkey: Comparative analysis of Turkey with selected country examples of Mediterranean basins
  1. Tez No: 944809
  2. Yazar: KÜBRA KABOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) 2020 yılı verilerine göre, COVID-19 pandemisinin etkisiyle uluslararası turizmde ciddi bir düşüş yaşandı. Pandemi öncesi, 2019'da dünya genelinde 1,5 milyar turist seyahati gerçekleşirken, 2020'de bu sayı %74 oranında azaldı. Akdeniz Havzası, küresel turizm hareketlerinde önemli bir yer tutmakta olsa da bu dönemde bölgedeki turizm faaliyetlerinde de büyük kayıplar görüldü. Akdeniz bölgesi genelinde, sınırların kapatılması ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle uluslararası turist sayısında ve turizm gelirlerinde keskin bir düşüş yaşandı. Bu çalışmada, Akdeniz Havzası Kuzeybatı, Kuzeydoğu, Güneybatı ve Güneydoğu olarak dört alt bölgeye ayrılarak incelenmiştir. Son 15 yıllık dönemde bölgenin turizm hareketlerinde gösterdiği trendler, artış ve azalışlar bazında değerlendirilmiştir. Pandemi öncesi yıllarda bu bölgeler turizm gelirlerinin önemli bir kısmını oluştururken, 2020'de gelirler büyük oranda azalmış, bazı ülkeler turizmde toparlanma sürecine girerken diğerleri zorluklarla karşılaşmıştır. Bu doğrultuda, bölgenin turizm potansiyelini koruyabilmesi için daha güçlü sağlık ve güvenlik tedbirlerinin yanı sıra sürdürülebilir turizm politikalarının uygulanması gerektiği öne sürülmektedir. UNWTO'nun raporlarında, turizmin 2023'ten önce tam anlamıyla toparlanamayacağı öngörülmüş ve bu öngörü büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Nitekim 2025 yılı itibariyle birçok destinasyon, pandemi öncesi seviyelere ancak ulaşabilmiştir. Bu bağlamda, Akdeniz'deki destinasyonların gelecekte rekabet avantajlarını sürdürebilmeleri için yenilikçi ve sürdürülebilir turizm stratejileri geliştirmeleri zorunlu hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the 2020 data of the World Tourism Organization (UNWTO), international tourism experienced a significant decline due to the impact of the COVID-19 pandemic. While 1.5 billion tourist trips were made worldwide in 2019, before the pandemic, this number decreased by 74% in 2020. Although the Mediterranean Basin holds an important position in global tourism movements, major losses were also observed in tourism activities across the region during this period. Due to border closures and travel restrictions, there was a sharp decline in the number of international tourists and tourism revenues throughout the Mediterranean region. In this study, the Mediterranean Basin is analysed by dividing it into four sub-regions: Northwest, Northeast, Southwest, and Southeast. Tourism trends in the region over the last 15 years are evaluated based on increases and decreases. While these regions accounted for a significant share of tourism revenues in the pre-pandemic years, revenues dropped substantially in 2020. Some countries entered a recovery process in the tourism sector, whereas others faced significant challenges. In this context, it is suggested that in order for the region to preserve its tourism potential, stronger health and safety measures, along with sustainable tourism policies, should be implemented. UNWTO reports had predicted that tourism would not fully recover before 2023, and this prediction has largely come true. As of 2025, many destinations have only now reached pre-pandemic levels. Therefore, it has become essential for Mediterranean destinations to develop innovative and sustainable tourism strategies to maintain their competitive advantage in the future.