Türkiye'de turizm endüstrisinin ekonomik büyüme açısından önemi: Covid 19 pandemisi ve sonrası dönem üzerine bir araştırma
The importance of the tourism industry for economic growth in Turkey: A study on the period during and post Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 825009
  2. Yazar: ELİF KARAHALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı, turizm sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ve COVID-19 pandemisinin turizm sektörüne olan etkilerini incelemiştir. Bu araştırmada pandemi sürecinde turizm sektörünün yaşamış olduğu sıkıntıların ekonomik büyüme açısından önemi ele alınmıştır. Bu araştırma, turizm gelirleri ile COVID-19 vakaları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Veriler, farklı ülkeler veya bölgeler için yıllık bazda veya belirli zaman aralıklarında toplanmıştır. Panel veri analizi yöntemleri kullanılarak turizm gelirleri ve COVID-19 vakaları arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ülke geliri ile doğrudan alakalı olan turizm, GSYİH içerisinde ve cari açığın azaltılmasına büyük katkı sağlamıştır. Pandemi sürecinde turizm ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki birbiri ile doğru orantılı olup, olumlu etkilediği bulgusuna varılmıştır. Bu araştırma, turizm gelirleri ve COVID-19 arasındaki ilişkiyi belirlemeyi hedeflemiştir. Sonuçlar, turizm sektörünün COVID-19 pandemisi sürecindeki etkileri anlamamıza ve gelecekteki turizm politikalarının şekillendirilmesine katkıda bulunmuştur. Yapılan araştırmalarda turizm gelirlerinin ekonomik büyüme üzerinde de büyük etkileri olduğunu belirlemiştir. Araştırmanın sonuçları özetlenmiş ve elde edilen bulguların pratik, teorik, politika açısından önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, ileriki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the impact of the tourism sector on economic growth and the effects of the COVID-19 pandemic on the tourism sector. In this study, the importance of the problems experienced by the tourism sector in the pandemic process in terms of economic growth is discussed. This research aimed to examine the relationship between tourism revenues and COVID-19 cases. Data were collected for different countries or regions on an annual basis or at specific time intervals. Using panel data analysis methods, the relationship between tourism revenues and COVID-19 cases was statistically evaluated. Tourism, which is directly related to the country's income, has made a great contribution to the reduction of the GDP and the current account deficit. It has been found that the relationship between tourism and economic growth during the pandemic process is directly proportional to each other and has a positive effect. This research aimed to determine the relationship between tourism revenues and COVID-19. The results have contributed to our understanding of the impacts of the tourism industry during the COVID-19 pandemic and to shape future tourism policies. Studies have determined that tourism revenues also have great effects on economic growth. The results of the research are summarized and the importance of the findings in terms of practice, theory and policy is emphasized. In addition, recommendations for future research are presented.