Comparing green building certification systems for evaluating adaptive reuse of heritage buildings: The case of Boğaziçi University Gözlükule Research Center
Miras binaların uyarlanarak yeniden kullanımının değerlendirilmesi için yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin karşılaştırılması: Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Araştırma merkezi örneği
- Tez No: 944830
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, miras yapılarının uyarlanabilir yeniden kullanım yoluyla yeşil bina sertifikası alma potansiyelini araştırmaktadır. Araştırma, önde gelen dört sertifika sistemine odaklanmaktadır: LEED (Amerika Birleşik Devletleri), BREEAM (Birleşik Krallık), DGNB (Almanya) ve YeS-TR (Türkiye). Çalışma, LEED sertifikasını başarıyla kazanmış olan Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Araştırma Merkezi binasının karşılaştırmalı analizi yoluyla, miras binaların yeşil bina sertifikası alma sürecine dahil olan temel stratejileri ve kriterleri belirlemeyi amaçlamaktadır.Bulgular, bu binaların gerekli sertifika gerekliliklerini nasıl karşıladıklarına ışık tutacak ve her bir sistemin güçlü yönlerini ve sınırlamalarını karşılaştıracaktır. Bu karşılaştırmalı analize dayanarak, miras binaların sürdürülebilir uyarlanabilir yeniden kullanım uygulamalarını desteklemek üzere Türkiye için YeSTR sertifikasyon çerçevesinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulacaktır. Bu araştırma, mirasın korunması ile yeşil sertifikasyon arasında köprü kurarak yapı bilimi alanına katkıda bulunmakta ve Türkiye bağlamında sürdürülebilir yeniden geliştirme için bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the potential for heritage buildings to achieve green building certification through adaptive reuse. The research focuses on four leading certification systems: LEED (United States), BREEAM (United Kingdom), DGNB (Germany) and YeS-TR (Türkiye). The study aims to identify the key strategies and criteria involved in the process of heritage buildings gaining green building certification through a comparative analysis of the Boğaziçi University Gözlükule Research Center building, which has successfully achieved LEED Gold certification. The findings will shed light on how these buildings have met the necessary certification requirements and compare the strengths and limitations of each system. Based on this comparative analysis, recommendations will be provided to develop the YeS-TR certification framework for Türkiye to support sustainable adaptive reuse practices of heritage buildings. This research makes a significant contribution to the field of building science by bridging heritage conservation and green certification and offers a pathway for sustainable redevelopment in the Turkish context.