İçkinlik ve sonsuzluk: Spinoza metafiziğinde süreli bengilik
Immanence and infinity: Eternity within duration in Spinoza's metaphysics
  1. Tez No: 944831
  2. Yazar: ERKİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın esas amacı Spinoza'nın özellikle Metafizik Düşünceler ve Ethica isimli eserlerinde bengilik ve süre mefhumlarına yönelik kavrayışının farklılıklarına odaklanmak ve bu farklılığın beraberinde getirdiği metafizik dönüşümü takip etmeye çalışmaktır. Bu amaçla önce Metafizik Düşünceler'in bengilik anlayışı ile Ethica'nın bengilik anlayışı arasında bir uyum veya süreklilik gören tezleri ele alacak ve bu tezlerin bizce problemli olan yanlarını ortaya koymaya çalışacağız. Bu yolun en nihayetinde bizi Spinozacı ontolojinin temel ilkelerinden biri olan içkinliği dışarıda bırakmaya ya da en azından ona gereken merkeziliği vermemeye yönelttiğini iddia edeceğiz. Daha sonra ise Ethica'yı merkeze alarak Metafizik Düşünceler'i dışarıda bırakan yorumları takip ederek içkinlik ilkesi etrafında değerlendirilen bir Spinoza okumasının bengilik mefhumunu nasıl ele alabileceğini göstermeye çalışacağız. Bu yorum sayesinde de Spinoza'nın bize bengiliğe yönelik çok özgün bir ufuk kazandırdığını ve bu ufkun yaşama aşkın değil, içkin ve deneyimlenebilir bir ufuk olduğunu ortaya koyabilmeyi amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to focus on the differences in Spinoza's conception of the notions of eternity and duration, especially in his Metaphysical Thoughts and Ethica, and to try to follow the metaphysical transformation brought about by this difference. For this purpose, we will first deal with the theses that see a harmony or continuity between the Metaphysical Thoughts' conception of eternity and the Ethica's conception of eternity, and we will try to reveal the problematic aspects of these theses. We will argue that this path ultimately leads us to exclude immanence, one of the fundamental principles of Spinozian ontology, or at least not to give it the necessary centrality. Then, we will show how a reading of Spinoza centred around the principle of immanence can better evaluate the notion of eternity by following the interpretations that exclude the Metaphysical Thoughts and instead focus on the Ethica. Through this interpretation, we aim to show that Spinoza has given us a very original horizon of life and that this horizon is not transcendent to life, but is immanent and experienceable.