Les problèmes des minorités de Lausanne dans le contexte politico-juridique turc
Türk siyasi ve hukuki bağlamında Lozan Azınlıklarının sorunları
- Tez No: 944837
- Danışmanlar: PROF. DR. OLIVIER FERRANDO, PROF. DR. PASCALE BOUCAUD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Pierre Mendès France-Grenoble 2
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Özetle, bu tezde Lozan azınlıklar konusunu ele alacağız. Bu konuyu incelemek, özellikle Türkiye devletinin modernleşmesi, demokratik dönüşüm, anayasacılık, vatandaşlık, Türkiye'de insan hakları, Türk iç hukuku ile uluslararası hukuk arasındaki ilişki ve Avrupa Birliği ile müzakereler gibi çeşitli konularda zengin bir bilgi kaynağı sunmaktadır. Bu nedenle, sonraki bölümlerde dini azınlık topluluklarının haklarını inceleyeceğiz. İlk olarak, tüm Türk vatandaşlarına tanınan ifade ve din özgürlüğü gibi siyasi ve kültürel haklar ve özgürlükler (olağan koruma); ikinci olarak, anadilde eğitim, dinini uygulama ve her azınlık grubuna özgü kurallara göre topluluğunu örgütleme özgürlüğü ve özellikle Müslüman olmayan dini azınlıklara tanınan cemaat vakıflarının tanınması gibi haklar ve özgürlükler (olağanüstü koruma) bulunmaktadır. Dolayısıyla azınlıklar, belirli avantajlardan yararlanan ve belirli kısıtlamalara tabi olan Türk vatandaşlarıdır. Bu araştırma iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, Lozan'daki azınlıkların Türk iç hukukundaki hukuki ve siyasi çerçevesi incelenmektedir. Bu bölümde, konunun tarihsel arka planı da ele alınacaktır. İkinci bölümde ise, farklı bir yaklaşım benimsenerek, Lozan'daki azınlıklar örneği üzerinden Türkiye'deki azınlık korumasının uluslararası boyutu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In summary, we will address the issue of minorities of Lausanne in Turkey. Examining this topic provides us with a rich source of information on various subjects, particularly the modernisation of the Turkish state, democratic transformation, constitutionalism, citizenship, human rights in Turkey, the relationship between Turkish domestic law and international law, and negotiations with the European Union. In the following chapters, we will therefore examine the rights of religious minority communities. Firstly, there are political and cultural rights and freedoms, such as freedom of expression and religion, which are recognised for all Turkish citizens (ordinary protection). Secondly, there are rights and freedoms, such as education in the mother/native language, freedom to practise one's religion and organise one's community according to the rules inherent to each minority group, and the right to property in the form of associations, which are recognised particularly for non-Muslim religious minorities (extraordinary protection). Therefore, minorities are Turkish citizens who benefit from specific advantages and are subject to specific constraints. This research is divided into two parts. The first part examines the legal and political framework of minorities in Lausanne within Turkish domestic law. In this section, we will also trace the historical background of the subject. The second part takes a different approach, exploring the international dimension of minority protection in Turkey through the case study of minorities in Lausanne.