Betonarme bir yapının zımbalama gerilmeleri ile konsol döşeme yalıtımının alman menşeili programlarla çözümü ve ülkemizdeki uygulamalar ile karşılaştırılması
Solution of cantilever slab insulation of a reinforced concrete and compari̇son wi̇th applications in turkey
- Tez No: 944838
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, betonarme bir yapının tasarımında oluşan zımbalama gerilmelerini ve konsol döşeme yalıtımını Alman Menşeili paket programlar ile çözmek ve ülkemizdeki uygulamalar ile karşılaştırmaktır. Projede incelenecek yapı Untergrombach'ta inşa edilecektir. Untergrombach, Karlsruhe bölgesindeki Bruchsal kasabasına bağlı bir semttir. İncelenecek betonarme yapı bir konut projesidir. Proje adı“An- und Umbaueines 6- Familienhauses (Altı ailelik bir evin genişletilmesi ve yeniden modellenmesi)”dir. Proje toplamda 4 kattan (Bodrum Kat+Zemin Kat+1.Kat+Çatı Katı) oluşmaktadır. Statik hesaplamalar ve betonarme planlar Dipl. ING (FH) Mehmet Ersin Akyüz mühendislik bürosu tarafından yapılacaktır. Projede bulunan 1,5x6,00 m uzunluğunda 2 adet balkon bulunmaktadır. Bu konsol döşeme ile normal kat döşemesi arasındaki ısı transferini engellemek için statik olarak yük taşıyan ve aynı zamanda yalıtım malzemesi olan Schöck Isokorb kullanılacaktır. Projede bulunan 24x70 cm'lik kolonda meydana gelen zımbalama gerilmeleri Schöck Böle ile çözümlenecektir. Ülkemizdeki zımbalama gerilmeleri çözümleri ve konsol döşeme yalıtımı uygulamaları, Almanya'daki uygulamalar ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to solve the punching stresses and cantilever slab insulation in the design of a reinforced concrete structure with German origin package programmes and to compare them with the applications in our country. The structure to be analysed in the project will be constructed in Untergrombach. Untergrombach is a neighbourhood of the town of Bruchsal in the Karlsruhe region. The reinforced concrete building to be analysed is a housing project. The project name is“An- und Umbau eines 6- Familienhauses”(Extension and remodelling of a six-family house). The project consists of 4 floors in total (basement floor + ground floor+ 1st floor + penthouse). Static calculations and reinforced concrete plans will be made by Dipl.ING (FH) Mehmet Ersin Akyüz engineering office. There are 2 balconies with a length of 1,5x6,00 m in the project. In order to prevent heat transfer between this cantilever slab and the normal floor slab, Schöck Isokorb, which is statically load-bearing and at the same time insulating material, will be used. Punching stresses occurring in the 24x70 cm column in the project will be solved with Schöck Böle. Punching stress solutions and cantilever slab insulation applications in our country will be compared with the applications in Germany.