Toplumsal değişme açısından kentleşme
- Tez No: 94485
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Toplumsal değişme kaçınılmaz bir süreçtir. Toplumların değişim yönlerinden birisi de kentleşmedir. Kentleşme kendi başına bir değişimdir ve köklü dönüşümleri içerir. Batılı toplumlarda kentleşme sanayileşme ile birlikte anılır. Kırsal toplumlar kentleşme süreci yaşarken çeşitli sorunlarla karşılaşırlar. Kentleşmenin sonuçları bazı toplumlar için büyük problemler yaratabilir. Bu problemlerin başında konut sıkıntısı gelmektedir. Daha sonra çevre ve kimlik sorunları kaçınılmaz olarak başgösterir. Toplumsal değişim sürecinde Türkiye, 1950'lerden itibaren hızlı bir kentleşme ve kentlileşme sürecine girdi. Bu süreç hala devam etmekte ve beraberinde pek çok sorunu da getirmektedir. Ancak Batı toplumlarının aksine, Türkiye kentleşme olgusunu sanayileşme ile birlikte değil, kendine özgü şartları ile gerçekleştirmek durumunda kalmıştır. Bunun sonucunda ise Türkiye'de daha fazla sorun gün yüzüne çıkmıştır. Bu sorunların başında gecekondulaşma gelmektedir. Daha sonra ise, işsizlik, kimlik, alt yapı ve konut sorunu çağdaş Türkiye'nin diğer çözüm bekleyen sosyal problemleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social change is an inevitable process. Urbanization is an another change ways of societies. Urbanization is an essentially change and it contains fundamental transformations. Urbanization is being recalled with industrialization in western societies. Rural societies meet some types of problems in the process of urbanization. Consequences of urbanization may create huge problems for some societies. Importantly, home deficiency is the main problem of urbanization. Also, the environment and identity problems are being seen inevitably. In the social change process, Turkey has been come into a rapid urbanization and urbanism process since 1950's. This process is continuing and bringing lots of problems. Moreover, contrary to western societies, Turkey must have been realized urbanization phenomenon with self-conditions not together industrialization. Consequently, more and more issues have been appeared for Turkey. Gecekondu (shanty) phenomenon is the main problem for Turkey. Then, unemployment, identity, substructure and home deficiency issues that must be solved are other social problems of contemporary Turkey.