Sürrenal adenomu olup primer hiperaldosteronizm tanısı alan olgular ile nonfonksiyone sürrenal adenomu olan olguların nötrofil/lenfosit ve trombosit/lenfosit oranlarının karşılaştırılması
Comparison of Neutrophil/Lymphocyte and Platelet/Lymphocyte ratios of cases with adrenal adenoma diagnosed with primary hyperaldosteronism and cases with nonfunctional adrenal adenoma
- Tez No: 944860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Primer hiperaldosteronizm (PH), artmış sistemik inflamasyonla ilişkili endokrinolojik bir hastalıktır. Bu çalışmada surrenal adenom tanısı ile araştırılırken PH tanısı almış olan hastalarda nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve trombosit/lenfosit oranlarının (TLO) surrenal adenomu olan ve herhangi bir hormon sekresyonu yapmayan kontrol grubu hastalar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2014-2024 yılları arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniklerinde değerlendirilen myelipom, surrenal adenom ve adrenal hiperplazi tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Aldosteron/renin oranı (ARO) 75 ve üzeri olan hastalar ile aldosteron düzeyi salin infüzyon testinde 10 ng/dL ve üzeri olan hastalar hiperaldosteronizm olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, tanı anındaki laboratuvar verileri ve klinik özellikleri, seçilen tanı ve tedavi yöntemleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların %62,3'ü kadın, %37,7'si erkekti. Hastaların tanı anındaki yaş ortalaması 56,86 yıl olarak tespit edildi. Hastaların tanı anında çeşitli komorbiteleri mevcuttu. Tanı anındaki ortalama plazma aldosteron konsantrasyonu (PAK) 17,44 ± 0,61 ng/dL, ortalama plazma renin aktivitesi (PRA) 2,98 ± 0,26 ng/ml/h, ortalama ARO 28,82 ± 3,53 olarak görülmüştür. Hastaların ortalama glukoz 106,73 ± 2,10 mg/dl, ortalama kreatinin 0,79 ± 0,07 mg/dl, ortalama ALT 22,13 ± 1,33 U/L, ortalama sodyum 144,06 ± 5,04 mmol/L, ortalama potasyum 4,32 ± 0,02 mEq/L, ortalama WBC 7,43 ± 0,14 µL, ortalama hemoglobin (Hgb) 13,58 ± 0,09 g/dL, ortalama nötrofil 4,41 ± 0,11 µL, ortalama platelet (PLT) 251,49 ± 4,64 µL, ortalama lenfosit 3,26 ± 1,02 µL olarak tespit edilmiştir. Sürrenal adenom tespit edilen hastaların %22,7'si fonksiyone, %77,2'si nonfonksiyone idi. PH olan grupla olmayan grup arasında potasyum, hemoglobin, ALT ve lenfosit değerleri istatistiksel olarak fark bulundu (p değeri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Comparison of Neutrophil/Lymphocyte and Platelet/Lymphocyte ratios of cases with adrenal adenoma diagnosed with primary hyperaldosteronism and cases with nonfunctional adrenal adenoma. Objective: Primary hyperaldosteronism (PH) is an endocrinological disease associated with increased systemic inflammation. This study aimed to compare the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) in patients diagnosed with PH during the investigation of adrenal adenomas with those in a control group of patients with adrenal adenomas but without any hormone secretion. Materials and Methods: The study included patients diagnosed with myelipoma, adrenal adenoma, and adrenal hyperplasia who were evaluated at the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Internal Medicine Polyclinics between 2014 and 2024. Patients with an aldosterone/renin ratio (ARO) of 75 and above and patients with an aldosterone level of 10 ng/dL and above in the saline infusion test were evaluated as having hyperaldosteronism. Demographic characteristics of the patients, laboratory data and clinical features at the time of diagnosis, and selected diagnostic and treatment methods were retrospectively examined. Results: In our study, 62.3% of the patients were female and 37.7% were male. The mean age of the patients at the time of diagnosis was 56.86 years. The patients had various comorbidities at the time of diagnosis. The mean plasma aldosterone concentration (PAC) at the time of diagnosis was 17.44 ± 0.61 ng/dL, mean plasma renin activity (PRA) was 2.98 ± 0.26 ng/ml/h, and mean ARO was 28.82 ± 3.53. The patients' mean glucose was 106.73 ± 2.10 mg/dl, mean creatinine was 0.79 ± 0.07 mg/dl, mean ALT was 22.13 ± 1.33 U/L, mean sodium was 144.06 ± 5.04 mmol/L, mean potassium was 4.32 ± 0.02 mEq/L, mean WBC was 7.43 ± 0.14 µL, mean hemoglobin (Hgb) was 13.58 ± 0.09 g/dL, mean neutrophil was 4.41 ± 0.11 µL, mean platelet (PLT) was 251.49 ± 4.64 µL, and mean lymphocyte was 3.26 ± 1.02 µL. Of the patients with adrenal adenoma, 22.7% were functional and 77.2% were non-functional. There were statistically significant differences in potassium, hemoglobin, ALT and lymphocyte values between the PH and non-PH groups (p values