Isırgan otu lifi katkılı betonun farklı kür koşullarındaki fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and mechanical properties of nettle fiber reinforced concrete under different curing conditions
- Tez No: 944861
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beton genel anlamda su, çimento ve agreganın bir araya gelmesiyle meydana gelen kompozit bir yapı malzemesidir. Betonun dayanımı, maliyeti ve üretim aşaması göz önünde bulundurulduğunda geçmişten günümüze kadar her alanda kullanılma ihtiyacını doğurmuştur. Betonun kullanım alanının artmasıyla birlikte kullanım amacına göre özel betonlar üretilmeye başlanılmıştır. Bu çalışma kapsamında lifli betonlar üzerine bir araştırma yapılmış, lif olarak ise ülkemizde özellikle de Karadeniz Bölgemizde kolayca yetişebilmekte olan ısırgan otundan elde edilen lifler tercih edilmiştir. Çalışmalar kapsamında lifler ayrı ayrı (%0,75, %1,5 ve %3) 1 cm ve 2 cm uzunluklarında ve belirlenen oranlarda betona katılmıştır, numuneler standart numune ölçüleri olan 15×15×15 küp kaplarda üretilmiş ve numuneler hem buhar odasında hem de su havuzunda bekletilerek farklı kür koşullarının beton üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Standart deney yaşlarına kadar bekletilen numunelerin fiziksel ve mekanik testleri gerçekleştirilmiş ve ardından SEM, XRF, EDS ve DSC-TGA gibi ileri teknolojik testleri gerçekleştirilmiştir. Bu tez sonucunda ısırgan otu lifi katkılı beton standart betona kıyasla genel anlamda daha yüksek basınç dayanımları sağlamıştır. Ayrıca su havuzu kürü uygulanan numunelerin basınç dayanım değerleri buhar odası kürü uygulanan numunelerin basınç dayanımından daha yüksek olduğu elde edilmiştir. Yapılan XRF, SEM, EDS ve DSC-TG analizleri sonucunda, ısırgan otu lifi katkısının betonun kimyasal, mikroyapısal ve termal özelliklerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Lifler, matrise homojen şekilde dağılmış; özellikle %3 katkı oranında çatlak kontrolü ve mikroyapısal bütünlük artmıştır. Kimyasal analizlerde, lif oranı arttıkça karbon içeriğinin yükseldiği, bu durumun özellikle su havuzu küründe mekanik performansı desteklediği görülmüştür. Termal analizler ise lif katkısının, betonun ısıya karşı dayanımını artırarak termal stabiliteyi geliştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete is generally a composite building material formed by the combination of water, cement and aggregate. Considering the strength, cost and production stage of concrete, it has created the need to be used in every field from the past to the present. With the increase in the usage area of concrete, special concretes have started to be produced according to the purpose of use. Within the scope of this study, a research on fibrous concretes was carried out, and fibers obtained from nettle, which can easily grow in our country, especially in the Black Sea region, were preferred as fibers. Within the scope of the studies, the fibers were added to the concrete separately (%0,75, %1,5 and %3) in 1 cm and 2 cm lengths and at the determined ratios, the specimens were produced in 15×15×15 cube containers with standard specimen dimensions and the specimens were kept both in the steam room and in the water pool and the effect of different curing conditions on the concrete was also examined. Physical and mechanical tests were carried out on the specimens kept until the standard test ages and then advanced technological tests such as SEM, XRF, EDS and DSC-TGA were carried out. As a result of this thesis, nettle fiber reinforced concrete provided generally higher compressive strengths compared to standard concrete. In addition, the compressive strength values of the water pool cured specimens were higher than the compressive strength values of the steam room cured specimens. As a result of XRF, SEM, EDS and DSC-TG analyses, it was determined that nettle fiber admixture positively affected the chemical, microstructural and thermal properties of concrete. The fibers were homogeneously distributed in the matrix; crack control and microstructural integrity increased especially at %3 admixture rate. Chemical analyses showed that the carbon content increased as the fiber content increased, which supported the mechanical performance especially in water pool curing. Thermal analysis revealed that fiber admixture improved the thermal stability of concrete by increasing its resistance to heat.