Yanlış bilginin sosyal ağlar üzerindeki etki dinamikleri
Impact dynamics of misinformation on social networks
  1. Tez No: 944877
  2. Yazar: ZAFER DÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIDDIK AKTAŞ, DR. MIRELA RIVENI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sosyal medya platformlarında, özellikle Twitter (yeni adıyla X) gibi ağlarda yanlış bilginin yayılması, kamuoyunu etkilemekte ve bilgi kaynaklarına yönelik güven sorunları yaratmaktadır. Bu çalışma, yanlış bilginin Twitter üzerinden dolaylı olarak nasıl yayıldığını ve bu yayılmayı etkileyen temel faktörleri kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yanlış bilgi sınıflandırma dinamiklerini incelemek için etiketli tweetlerden oluşan bir veri seti kullanılmış, ağ bilimi metrikleri topluluk tespiti algoritmalarıyla birleştirilerek anormal yayılım üzerinde etkili olan faktörler belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca, tweetlerin erişim olasılığını ve uzun ömürlülüğünü tahmin etmek için ağ merkeziliği, tweet okunabilirliği ve multimedya kullanımı gibi unsurları içeren bir algoritma geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, yanlış bilginin, merkeziyet ve popülerlik tabanlı metrikler doğrultusunda ölçülebilir bir yayılım avantajına sahip olduğunu göstermektedir. Yanlış bilginin, yüksek etkileşimli hesaplar ve görsel-işitsel unsurlar içeren içerikler aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşma ve daha uzun süre dolaşımda kalma eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sosyal ağ yapılarının özellikle yankı odaları ve yüksek etkileşimli düğümler aracılığıyla yanlış bilginin yayılmasını nasıl güçlendirdiği detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, sosyal medyada yanlış bilginin etkisini sınırlamak için platform politikaları, otomatik tespit sistemleri ve kamusal farkındalık girişimlerine yönelik uygulanabilir stratejiler sunarak, sosyal ağlardaki bilgi ekosisteminin daha güvenilir hale getirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissemination of misinformation on social media platforms such as Twitter (now known as X) has significant social consequences, affecting public opinion and creating trust problems with information sources. Our study addresses the important question: How does misinformation indirectly spread through Twitter, and what are the key factors affecting its diffusion and persistence? To answer this, we conducted a comprehensive analysis of misinformation classification dynamics using a collection of labeled tweets. By integrating network science metrics with community detection algorithms, we examined the role of influential users, content characteristics, and structural properties in the anomalous propagation of misinformation. We developed and implemented a predictive algorithm that estimates the likelihood of tweets reaching a broader audience and their longevity based on factors such as account influence, network centrality, tweet readability, and multimedia usage. Our findings suggest that misinformation tends to spread more rapidly and persist longer than accurate information, driven by high centrality users and engaging content. Furthermore, our study highlights the impact of social network structures in amplifying misinformation, particularly through echo chambers and high-engagement nodes. These insights contribute to the development of mitigation strategies aimed at reducing misinformation's influence on social media, offering practical implications for platform policies, automated detection systems, and public awareness initiatives.