Lise çağında çocuğu olan ebeveynlerin gözünden akran zorbalığı
Peer bullying from the perspective of parents with adolescents in high school
  1. Tez No: 944909
  2. Yazar: GİZEM GÜL KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Lise çağında çocuğu bulunan ebeveynlerin akran zorbalığı konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma, tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran ve 14-18 yaş aralığında lise çağında çocuğu bulunan ebeveynler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü 235 ebeveyn üzerinden hesaplanmış ve 150 ebeveyn çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, yüz yüze görüşmeler yoluyla yapılandırılmış bir bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Formda, ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerine, çocuklarının okul bilgilerine, zorbalık deneyimlerine ve ebeveynlerin tutumlarına dair sorular yer almıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmış; normallik Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleriyle değerlendirilmiş, uygun olmayan veriler için medyan, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Tüm analizler %95 güven düzeyinde yapılmış, p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a single-center, cross-sectional, and descriptive survey conducted to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of parents with high school- aged children regarding peer bullying. Materials and Methods: The study population consisted of parents of children aged 14–18 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The sample size was calculated based on 235 eligible parents, and 150 were included in the study. Data were collected through face-to-face interviews using a structured information form. This form included questions about parents' sociodemographic characteristics, children's school-related information, experiences with bullying, and parental attitudes. Data were analyzed using SPSS 22.0. Normality was assessed via Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests; for non- normally distributed data, median, minimum, maximum, mean, and standard deviation values were calculated. All analyses were conducted at a 95% confidence level, and a p- value of 0.05).