Polikistik over sendromlu adolesanlarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve PKOS fenotipi ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of quality of life in adolescents with polycystic ovary syndrome and examination of its relationship with PCOS phenotype
  1. Tez No: 944908
  2. Yazar: ESMA AKBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu, kadınları hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkileyen yaygın bir endokrin bozukluktur. Polikistik over sendromlu adolesanlarda obezite, hirşutizm, metabolik sendrom, menstruasyonel düzensizlik gibi sorunlar nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Çalışmamızın birincil amacı PKOS'un yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemektir. İkincil amacımız ise yaşam kalitesindeki bu etkilenmenin PKOS fenotipi ile olası ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 13-18 yaşları arasında 50 PKOS'lu, 50 obez ve 50 sağlıklı akran alındı. Antropometrik ölçümler, kan basıncı ölçümü, hirşutizm skorlaması değerlendirilmesinde standart yöntemleri kullandık. Her üç gruptaki adolesanların yaşam kalitesini, Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği Envanteri (PedsQL) ölçeği ile değerlendirdik. Yaşam kalitesinin, klinik ve biyokimyasal değişkenler ile ilişkilerini inceledik. İstatistiksel anlamlılık için p ≤ 0,05 değerini kabul ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome is a common endocrine disorder that affects women both physically and psychologically. In adolescents with polycystic ovary syndrome, quality of life is negatively affected due to problems such as obesity, hirsutism, metabolic syndrome, and menstrual irregularity. The primary aim of our study is to determine the effect of PCOS on quality of life. Our secondary aim is to examine the possible relationship between this effect on quality of life and the PCOS phenotype. Material and Methods: The study included 50 PCOS patients, 50 obese patients and 50 healthy peers aged 13-18 years. We used standard methods for the evaluation of anthropometric measurements, blood pressure measurement and hirsutism scoring. We evaluated the quality of life of adolescents in all three groups with the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL). We examined the relationships between quality of life and clinical and biochemical variables. We accepted p ≤ 0.05 for statistical significance.