Kadınlarda pasif sigara içiciliği ile uyku kalitesi arasındaki ilişki düzeyi
The relationship between passive smoking and sleep quality in women
  1. Tez No: 944918
  2. Yazar: MEHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma ile toplumdaki kadın bireylerin pasif sigara dumanına maruziyet durumları ve pasif sigara içiciliği ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi(SUAM) Aile Hekimliği Polikliniği'ne 01/12/2024-01/01/2025 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı onaylayan 20 yaşından büyük 65 yaşından küçük kadın bireyler dahil edilmiştir.Çalışmaya 174 katılımcı dahil edildi. Çalışma, tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren ve pasif sigara maruziyetini sorgulayan 29 sorunun yanı sıra uyku kalitesi düzeyini ölçmek amacıyla Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi'ni (PUKİ) içeren anket formu yüz yüze görüşülerek uygulandı. İstatistiksel analizleri için“Microsoft Excel 2016”ve“IBM SPSS Statistics 26”paket programları kullanılmıştır, p=0,05 düzeyi, tüm temel ve alt testler için anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 174 kadın birey katılmış olup, % 48,9 (n=85)'unun 20-30 yaş aralığında olduğu, % 71,2 (n=124)'sinin üniversite mezunu olduğu, % 45,4 (n=79)'ünün çalışan ve % 22,4 (n=39)'ünün ev hanımı/ev işleriyle ilgilenenlerin olduğu, %55,2 (n=96)'sinin evli olduğu, % 96,6 (n=168)'sının kentsel bölgelerde yaşadığı, % 42,5 (n=74)'inin aylık gelirinin bir ila üç asgari ücret arasında olduğu saptanmıştır. Pasif sigara dumanı maruziyeti ile ilgili değişkenlere bakıldığında; sigara dumanına en çok maruz kalınan yerlerde ilk sırayı % 71,2 (n=124) ile sosyal ortamlar almaktadır. Onu % 16,1 (n=28) ile ev ortamı izlemektedir. Katılımcıların % 22,4(n=39)'ü gün içerisinde sigara dumanına maruz kalmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların % 44,3 (n=77)'ünün evinde sigara içen birey/bireyler bulunmaktayken % 55,7 (n=97)'sının evinde kimse sigara içmemektedir. Ev halkında sigara içenlerde ilk sırada % 38,4 (n=38) ile eş ikinci olarak baba % 20,2 (n=20) ile yer almaktadır. Sigara içilen hanelerin % 53,2 (n=41)'sinde günlük 1-9 adet sigara,% 7,8 (n=6)'inde günlük 30 adetten fazla sigara tüketilmektedir. Kadınların yanında sigara içenlerde ilk sırada % 52,3 (n=101) ile arkadaşlar/iş arkadaşları yer almaktadır. Bunu % 22,3 (n=43) ile eş/sevgili izlemektedir. Kadınların % 84,5 (n=147)'i yanında sigara içilmesinden rahatsız olduğunu ifade etmişken % 15,5 (n=27)'i rahatsız olmadığını ifade etmişti. Yedi bileşenden oluşan PUKİ için global indeks skoru 6,63 ve standart sapması 2,89 saptandı.. Katılımcıların % 37,4 (n=65)'ü iyi uyku kalitesine ve % 62,6 (n=109)'sı kötü uyku kalitesine sahipti. Kadınların PUKİ skorları ile gün içerisinde sigara dumanına maruz kalınan süreye göre anlamlı bir farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the exposure of women in the society to secondhand smoke and to examine the relationship between secondhand smoke exposure and sleep quality. Materials and Methods: The study included female individuals aged over 20 and under 65 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Health Practice and Research Center between 01/12/2024 and 01/01/2025 and agreed to participate in the study. A total of 174 participants were enrolled. This is a single-center, cross-sectional, descriptive, analytical, and questionnaire-based study. A face-to-face survey was conducted with participants, including 29 questions assessing sociodemographic characteristics and secondhand smoke exposure, as well as the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) to evaluate sleep quality. For statistical analysis, 'Microsoft Excel 2016' and 'IBM SPSS Statistics 26' software were used. A p-value of 0.05 was considered statistically significant for all primary and secondary analyses. Results: A total of 174 women participated in the study. Among them, 48.9% (n=85) were between the ages of 20 and 30, and 71.2% (n=124) were university graduates. Of the participants, 45.4% (n=79) were employed, while 22.4% (n=39) were housewives or engaged in domestic work. Additionally, 55.2% (n=96) were married, and 96.6% (n=168) resided in urban areas. It was found that 42.5% (n=74) of the participants had a monthly income ranging between one to three times the minimum wage.Regarding variables related to exposure to secondhand smoke, the most common setting for exposure was social environments, reported by 71.2% (n=124) of participants, followed by the home environment at 16.1% (n=28). A total of 22.4% (n=39) of the participants stated that they were not exposed to cigarette smoke during the day. While 44.3% (n=77) of the participants reported that at least one person smoked in their household, 55.7% (n=97) stated that no one smoked in their home. Among household members who smoked, spouses ranked first at 38.4% (n=38), followed by fathers at 20.2% (n=20). In households where smoking occurred, 53.2% (n=41) reported a daily consumption of 1–9 cigarettes, whereas in 7.8% (n=6) of households, more than 30 cigarettes were smoked per day. When asked about individuals who smoke in their presence, friends and coworkers were the most frequently mentioned group at 52.3% (n=101), followed by spouses/partners at 22.3% (n=43). A significant proportion of women 84.5% (n=147) reported being disturbed by smoking in their presence, while 15.5% (n=27) stated that they were not disturbed. For the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), which consists of seven components, the global index score was found to be 6.63 with a standard deviation of 2.89. Among the participants, 37.4% (n=65) had good sleep quality, while 62.6% (n=109) had poor sleep quality.