Nekrotizan enterokolit tanılı yenidoğanların klinik özelliklerinin ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical characteristics and risk factors of newborns diagnosed with necrotizing enterocolitis
- Tez No: 944937
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
NEK, prematüre bebeklerde bağırsak iskemisi ve nekrozu ile seyreden, mortalitesi yüksek, sağ kalanlarda ise ciddi morbiditelere neden olan önemli bir gastrointestinal hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, NEK insidansını belirlemek, hastaların antenatal, natal, postnatal ve beslenme özelliklerini, klinik ve laboratuvar bulgularını incelemek, ileri evre NEK ve mortalite açısından risk faktörlerini tanımlamaktır. Çalışmaya dahil edilen 169 hastanın %29,6'sı Evre 1, %45,6'sı Evre 2 ve %24,8'i Evre 3 NEK olarak sınıflandırıldı. Hastaların ortalama gebelik haftası 29,4±3,2 hafta, doğum ağırlığı ise 1290,7±633,8 gr. olarak hesaplandı. Hastaların gebelik haftası dağılımı değerlendirildiğinde, 49 hasta (%29,0) 28 haftadan küçük, 91 hasta (%53,8) 28-31 6/7 hafta arasında, 14 hasta (%8,3) 32-33 6/7 hafta arasında, 8 hasta (%4,7) 34-36 6/7 hafta arasında ve 7 hasta (%4,2) ≥37 haftada doğmuştu.
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis (NEC) is a severe gastrointestinal disease characterized by intestinal ischemia and necrosis, with high mortality and significant morbidity in surviving infants. This study aims to determine the incidence of NEC, evaluate the patients' antenatal, natal and postnatal characteristics, examine clinical and laboratory findings, and identify risk factors for advanced-stage NEC and mortality. A total of 169 infants diagnosed with NEC were included in the study. Of these, 29.6% were classified as Stage 1, 45.6% as Stage 2, and 24.8% as Stage 3 NEC. The mean gestational age was 29.4±3.2 weeks, and the mean birth weight was 1290,7±633,8 gr. When the gestational age was evaluated, 49 infants (29.0%) were born before 28 weeks, 91 (53.8%) between 28 and 31 6/7 weeks, 14 (8.3%) between 32 and 33 6/7 weeks, 8 (4.7%) between 34 and 36 6/7 weeks, and 7 infants (4.2%) at ≥37 weeks of gestation.