𝑑-cebirlerde simetrik ikili türevler
Symmetric bi-derivations in 𝑑-algebras
  1. Tez No: 944938
  2. Yazar: ISKANDAR NASIROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, cebirsel yapıların temel örneklerinden biri olan 𝐵𝐶𝐾-cebirleri tanıtılmış ve bu yapının doğal bir genellemesi olan 𝑑-cebirleri temel özellikleri ile incelenmiştir. Türev kavramının 𝑑-cebirleri üzerinde sağladığı özellikler detaylandırılmış; bu doğrultuda, simetrik ikili türevler tanımlanarak ilgili cebirsel özellikleri kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Bu türev türü ile 𝑑-cebirlerinin bazı altkümeleri arasındaki ilişkiler örneklerle desteklenerek ortaya konmuştur. Ayrıca kenar 𝑑-cebirleri üzerinde tanımlanan genelleştirilmiş simetrik ikili türevler ile 𝑑-ideallerin bu türevler altında invaryantlık koşulları değerlendirilmiş ve çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, 𝐵𝐶𝐾-algebras, one of the fundamental examples of algebraic structures, are introduced, and their natural generalization, 𝑑-algebras, is examined with a focus on their fundamental properties. The structural implications of the derivation concept on 𝑑-algebras are elaborated; in this context, symmetric bi-derivations are defined and their algebraic properties are thoroughly analyzed. The relationships between this type of derivation and certain subsets of 𝑑-algebras are demonstrated with supporting examples. Furthermore, generalized symmetric bi-derivations defined on edge 𝑑- algebras, along with the invariance conditions of 𝑑-ideals under these derivations, are evaluated, leading to a variety of structural results.