Mimari cephe tasarımında malzeme ve renk kullanımının kullanıcı algısı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi: Ankara-Çankaya örneği
Evaluation of the effects of material and color use in architectural facade design on user perception: the Ankara-Çankaya example
- Tez No: 944944
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Binaların dış yüzü olan mimari cepheler, tasarımları ile kullanıcı ve kent arasında iletişimin kurulduğu ilk yer olup bir arayüz olarak değerlendirilmektedir. Mimari cephe tasarımında boyut, biçim, ölçek gibi parametrelerle birlikte en az bunlar kadar önemli yeri olan renk seçimi de binanın dış kabuğunu oluşturulan en önemli bileşenlerdendir. Son yıllarda, hızla artan nüfus ve kentlerin göç alması sebebiyle kentsel yapı ve bina tasarımları da yeni ihtiyaçlara göre değişmektedir. Bu değişiklikten renk faktörü de etkilenmektedir. Bu durumda malzeme, ürün, kullanıcı ve tasarımcı etkili olmaktadır. Bu çalışmada kullanıcı algısına göre tercihlerinin nasıl değiştiğinin, belirlenen çalışma alanları üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla farklı konut ve konut grubu tasarımlarından Ankara ilinden üç örnek belirlenerek analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışma alanı Türkiye'nin ilk toplu konut örneği 1940'larda planlanmış olan Saraçoğlu Mahallesi, Yeşiltepe blokları projesi ve günümüze yakın bir zamanda, 2015 sonrası planlanmış olan Merkez Ankara projesi konutlarından oluşmaktadır. Bu bağlamda seçilen örneklerin cepheleri incelenerek biçim, malzeme, doku ve renk üzerinden sorular hazırlanmış, ilgili projelerin cepheleri dijital olarak görselleştirilmiş ve anket çalışması ile desteklenerek insanların cephe tercihleri cephe tasarımı, uyumluluk, doluluk-boşluk, algı ve malzeme konusunda ilk görüşteki algıları üzerinden incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen sonuçların kullanıcı algısını anlamada ve ileride konut ve konut grubu tasarımında cephe tasarımına ilişkin bir değerlendirme aracı olacağı öngörülmektedir. Benzer alan çalışmaları farklı bağlamlarda yapılması tasarımcıların ve kullanıcıların karar verme aşamasında ölçülebilir sonuçlar elde etmelerini sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Architectural facades, which are the outer faces of buildings, are the first place where communication is established between the user and the city with their designs and are considered as an interface. In architectural facade design, color selection, which is at least as important as parameters such as size, shape and scale, is one of the most important components that form the outer shell of the building. In recent years, urban structure and building designs have been changing according to new needs due to the rapidly increasing population and migration from cities. The color factor is also affected by this change. In this case, material, product, user and designer are effective. In this study, it is aimed to examine how user preferences change according to their perception through the determined study areas. For this purpose, three examples from different housing and housing group designs from Ankara province were determined, analyzed and compared. The study area consists of the first mass housing example of Turkey, the Saraçoğlu Neighborhood, Yeşiltepe Blocks Project, planned in the 1940s, and the Merkez Ankara project residences planned after 2015, close to today. In this context, the facades of the selected examples were examined and questions were prepared on form, material, texture and color, the facades of the relevant projects were visualized digitally and supported by a survey study, and people's facade preferences were examined on the basis of their first-view perceptions on facade design, compatibility, fullness-emptiness, perception and material. It is anticipated that the results obtained at the end of the study will be an evaluation tool in understanding user perception and in the future in the design of housing and housing groups. Conducting similar field studies in different contexts will enable designers and users to obtain measurable results in the decision-making phase.