Solunum paterninin kraniyofasiyal gelişim ve maloklüzyona etkisi hakkında diş hekimleri ve kulak burun boğaz uzmanlarının farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness of dentists and otorhinolaryngologists about the effect of breathing pattern on craniofacial development and malocclusion
  1. Tez No: 944959
  2. Yazar: ŞEYMA ŞAHİN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kraniyofasiyal gelişim, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle şekillenen karmaşık bir biyolojik süreçtir. Solunum paternleri bu gelişimde belirleyici bir rol oynayarak dentofasiyal morfolojiyi doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma, Türkiye genelinde görev yapan diş hekimleri ve Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanlarının ağız solunumunun kraniyofasiyal gelişim üzerindeki etkilerine yönelik bilgi, farkındalık ve klinik yaklaşım düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte tasarlanan bu çalışmaya 96 diş hekimi ve 79 KBB uzmanı katılmıştır. Katılımcılara demografik bilgiler, ağız solunumunun etkileri, erken tanı yaklaşımları ve multidisipliner yönlendirme süreçlerine dair yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde NCSS 2007 programı kullanılmış; tanımlayıcı istatistiklere ek olarak grup karşılaştırmalarında Pearson Ki-Kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Craniofacial development is a complex biological process shaped by the interaction of genetic and environmental factors. Respiratory patterns play a critical role in this development, directly influencing dentofacial morphology. This study aims to evaluate the knowledge, awareness, and clinical attitudes of dentists and otorhinolaryngologists (ENT specialists) in Türkiye regarding the impact of mouth breathing on craniofacial growth. Materials and Methods: This cross-sectional study included 96 dentists and 79 ENT specialists. A structured questionnaire was administered to collect data on demographic characteristics, the perceived effects of mouth breathing, early diagnostic approaches, and interdisciplinary referral practices. Data were analyzed using the NCSS 2007 software. Descriptive statistics were calculated, and group comparisons were performed using Pearson's Chi-square test.