GNSS kampanya zaman serilerinin hız kestirim hatasına istatistiksel bir yaklaşım
A statistical approach to velocity estimation error of GNSS campaign time series
  1. Tez No: 944962
  2. Yazar: MEHMET CAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UĞUR ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
GNSS hız kestirimleri, jeodezik ölçümlerde büyük önem taşıyan ve doğruluğu birçok faktörden etkilenen bir süreçtir. Önceki çalışmalarda, GNSS hız kestirim hatalarının kampanya ve sürekli gözlem yöntemleri arasındaki farklılıkları belirlemek için analitik modelleme teknikleri kullanılmışken, bu çalışmada RMS değerleri üzerinden bölgesel hata değişkenliği analiz edilmiştir. Bu çalışmada, 2010-2020 yılları arasında, 31 adet ortak IGS istasyonları üzerinden 4 yıllık gözlem süresince her ayın jeomanyetik fırtınadan arındırılan ardışık 3 günü belirlenerek hesaba katılıp kampanya zaman serileri oluşturulmuştur. Ardından bu zaman serileri üzerinden Tukey testi yardımıyla uyuşumsuz ölçüler ayıklanmıştır. Arındırılan kampanya zaman serileri üzerinden hız kestirim hataları elde edilmiştir. Her bir istasyon için ulaşılan sonuçlar iklimsel olarak sınıflandırılarak bileşenlerin enlemsel dağılıma bağlı olarak nasıl değiştiği tartışılmıştır. Özellikle, kampanya ölçümlerinden elde edilen hız kestirimlerinin doğruluğu, farklı enlem bölgelerinde karşılaştırılmış ve düşey bileşende belirgin farklılıklar gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar Wilcoxon, Tek Yönlü Varyans Analizi, RMS gibi çeşitli istatistiksel testlere dahil edilerek geçmiş çalışmalar ile arasındaki sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, GNSS gürültülerinin enlemsel dağılımı dikkate alınarak, kuzey, doğu ve düşey bileşenlerdeki hata bileşenlerinin bölgesel değişimi incelenmiştir. Kuzey bileşeninde enleme bağlı belirgin bir değişimin olmadığı, ancak doğu ve düşey bileşenlerde ekvatoral bölgelerde gürültü genliklerinin daha yüksek olduğu ve güney yarımkürede bu genliklerin kuzeye kıyasla daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Kampanya ölçümlerinin uzun dönemli GNSS zaman serileri ile kıyaslanması sonucunda, kampanya bazlı ölçümlerin düşey bileşende daha fazla hata içerdiği ve bölgesel etkilerin belirgin olduğu görülmüştür. Gelecekte yapılacak çalışmalarda, düşey bileşendeki hata bileşenlerinin detaylı olarak modellenmesi ve daha uzun süreli zaman serileriyle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
GNSS velocity estimations are a crucial aspect of geodetic measurements, with accuracy being influenced by multiple factors. While previous studies employed analytical modeling techniques to identify the differences in GNSS velocity estimation errors between campaign and continuous observation methods, this study focuses on regional error variability through RMS values. In this study, data from 31 common IGS stations between 2010 and 2020 were used. A four-year observation period was considered, selecting three consecutive days per month that were free from geomagnetic storms to construct campaign time series. Outlier measurements were then removed using the Tukey test. After filtering the campaign time series, velocity estimation errors were derived. The results for each station were classified based on climatic conditions, and the variations of velocity components with latitudinal distribution were analyzed. The accuracy of velocity estimations obtained from campaign measurements was compared across different latitude regions, revealing significant differences in the vertical component. The findings were evaluated using various statistical tests, including Wilcoxon, One-Way ANOVA, and RMS, to compare them with previous studies. In this context, the regional variation of error components in the north, east, and vertical components was examined considering the latitudinal distribution of GNSS noise. It was observed that there was no significant latitudinal variation in the north component, whereas noise amplitudes were higher in the east and vertical components, particularly in equatorial regions. Moreover, the noise amplitudes were found to be larger in the Southern Hemisphere compared to the Northern Hemisphere. A comparison of campaign measurements with long-term GNSS time series indicated that campaign-based measurements contained higher errors in the vertical component and were more affected by regional influences. Future studies are recommended to model the error components in the vertical component in more detail and to support the findings with longer time series.