Reklam filmlerinde mizansenin dijital dönüşümü: Reklam filmleri bağlamında çözümleme
Digital transformation of mise-en-scene in advertising films: Analysis in the context of commercial films
- Tez No: 945009
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK, DOÇ. DR. MUSTAFA EVREN BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dijital teknolojilerin hızlı gelişimi, medya üretim süreçlerinde köklü dönüşümlere yol açmış; bu dönüşüm yalnızca teknik araçları değil, aynı zamanda anlatı yapıları ve estetik tercihleri de etkilemiştir. Görsel kültürün dijitalleşmesiyle birlikte fiziksel mekânların yerini giderek daha fazla sanal ortamlar almakta, bu da sahneleme pratiklerinde yeni yaklaşımların benimsenmesini gerekli kılmaktadır. Reklam filmleri özelinde bu dönüşüm, geleneksel prodüksiyon tekniklerinin sınırlarını aşan, yaratıcı anlatım biçimlerine olanak tanıyan yeni bir estetik yapılanmayı gündeme getirmiştir. Bu tez, 2018 sonrası Türkiye'de sanal prodüksiyon teknolojileriyle üretilmiş reklam filmlerinde mizansen öğelerinin dijital dönüşümünü incelemektedir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden mizansen eleştirisi, içerik analizi ve derinlemesine görüşme tekniklerinden yararlanılmıştır. Dijital sahneleme teknolojilerinin özellikle dekor, aydınlatma, renk, mekân ve kamera hareketleri gibi temel estetik unsurlar üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın evrenini, televizyon, dijital platformlar ve sosyal medya mecralarında yayımlanan, LED ekran teknolojisinin kullanıldığı reklam filmleri oluştururken; örneklem, EMN XR Studio ve MGX Studio'ya ait toplam 21 reklam filminden oluşmaktadır. Araştırma, LED ekran teknolojisinin reklam mizanseni üzerindeki görsel ve anlamsal etkilerini ortaya koymayı hedeflemekte; dijital teknolojilerin sahneleme süreçlerinde nasıl yeni yaratıcı imkânlar sunduğunu ve geleneksel anlayışları nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Bu bağlamda, çalışmada literatüre“dijital mizansen”kavramı kazandırılmıştır. Elde edilen bulgular, sanal prodüksiyonun reklam filminde yalnızca teknik bir yenilik değil, aynı zamanda anlatı estetiği açısından dönüştürücü bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digital technologies has fundamentally transformed media production processes, influencing not only technical tools but also narrative structures and aesthetic preferences. As visual culture becomes increasingly digitalized, physical environments in production are progressively being replaced by virtual settings, prompting the adoption of new approaches to staging. In the context of advertising films, this transformation has given rise to a novel aesthetic framework that transcends the limitations of traditional production techniques and enables innovative forms of visual expression. This study investigates the impact of virtual production technologies on the mise-en-scène of Turkish advertising films produced after 2018. Employing a qualitative research design, it integrates mise-en-scène criticism, content analysis, and in-depth interviews. The research focuses on how digital staging technologies affect core aesthetic elements such as set design, lighting, color, spatial composition, and camera movement. The research universe comprises advertising films broadcast on television, digital platforms, and social media, particularly those incorporating LED screen technology. The sample consists of 21 advertising films produced by two pioneering Turkish studios, EMN XR Studio and MGX Studio. The study aims to demonstrate how LED screen technology reconfigures the visual and semantic organization of mise-en-scène in advertising films, while also exploring the creative potentials that digital technologies introduce into staging practices. Within this context, the concept of“digital mise-en-scène”is proposed and added to the scholarly literature. The findings suggest that virtual production not only enhances flexibility in production workflows but also facilitates the emergence of innovative aesthetic strategies in visual narration.