The renewable energy dilemma in light of two different leadership: exploring the necessity and challenges of renewable transition in a fossil-fuel-driven economy of kazakhstan
İki farklı liderlik ışığında yenilenebilir enerji ikilemi: kazakistan'ın fosil yakıtla çalışan ekonomisinde yenilenebilir enerjiye geçişin gerekliliği ve zorluklarının araştırılması
  1. Tez No: 945010
  2. Yazar: YEKTA ÖZGÜR ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Energy, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yeşil enerji hedefleri ile fosil yakıt pragmatizmi arasında sıkışmış olan Kazakistan'ın enerji güvenliği pahasına aceleci karbonsuzlaştırma süreci muhtemelen feci sonuçlara yol açacaktır. Mevcut kaynakları optimize etmek ve başlangıçta bölgesel rol modelleri uygulamak, Kazakistan'ın dinamikleriyle uyumlu, gecikmiş ancak sağlam bir yenilenebilir geçişe giden olası bir yoldur. Bu çalışma, geleneksel yakıt üretimi ve tüketimine büyük ölçüde bağımlı olan Kazakistan'ın fosil yakıt tüketen ülkelerin girdabından nasıl kaçabileceğine dair alternatif bir çözüm sunmaktadır. Çalışma, zorunlu bir yenilenebilir enerji geçişi yerine, ekonomik dengeleri hesaba katan ve enerji güvenliğini tehlikeye atmayan bir geçişin nasıl yapılabileceğini inceliyor ve hızlı bir yenilenebilir geçişi bir zorunluluk olarak görmüyor. Yenilenebilir enerji geçişini tamamlayan Norveç, bu süreçte karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Ayrıca, benzer bir profile sahip olan Suudi Arabistan ve doğal gaz yoluyla yenilenebilir adaptasyonu başaran Türkiye, Kazakistan'ın yenilenebilir enerji macerasını keşfetmesi için alternatif yollar arayışımıza katkıda bulunmaktadır. Araştırma, Kazakistan'ın yenilenebilir enerji politikaları geliştirmeye başladığı 2013-2024 yıllarını kapsamaktadır. Çalışmada ayrıca Nazarbayev ve Tokayev dönem başkanlıklarının yenilenebilir enerji konusundaki yaklaşımları da incelenerek eleştirel bir yaklaşımla yol haritası çizilecek.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan's hasty decarbonization process at the expense of energy security, which is stuck between green energy targets and fossil fuel pragmatism, will probably lead to disastrous results. Optimizing existing resources and initially implementing regional role models is a possible path to a delayed but robust renewable transition compatible with Kazakhstan's dynamics. This study offers an alternative solution on how Kazakhstan, heavily dependent on traditional fuel production and consumption, can escape the vortex of fossil fuel-consuming countries. Instead of a forced renewable energy transition, the study examines how a transition that takes economic balances into account and does not jeopardize energy security can be made, and does not see a rapid renewable transition as a necessity. Norway, which has completed its renewable energy transition, will be comparatively addressed in this process. In addition, Saudi Arabia, which has a similar profile, and Türkiye, which has achieved renewable adaptation through natural gas, contribute to our search for alternative paths for Kazakhstan to explore its renewable energy adventure. The research covers 2013-2024, when Kazakhstan started to develop RE (renewable energy) policies. The study also examines the renewable approaches of the Nazarbayev and Tokayev presidencies and will draw a roadmap with a critical approach.