Özel eğitim öğretmenlerinin müzik ve oyun dersine yönelik motivasyonlarının incelenmesi (Karabük ili örneği)
An investigation of special education teachers' motivations towards music and play lessons (The case of Karabük province)
  1. Tez No: 945025
  2. Yazar: OKAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim öğretmenlerinin oyun, dans ve müzik dersine yönelik motivasyon düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve mesleki deneyim gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde Karabük ilinde görev yapan 50 özel eğitim öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Özevin (2006) tarafından geliştirilen“Oyun, Dans ve Müzik Dersine İlişkin Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, çevrim içi ortamda Google Form aracılığıyla toplanmış ve SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde frekans, yüzde, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin genel olarak oyun, dans ve müzik dersine yönelik yüksek düzeyde motivasyona sahip oldukları bulunmuştur. Cinsiyet, öğrenim durumu ve mesleki deneyim değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar görülmezken; yaş değişkenine göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin bu derslere ilişkin tutumlarının yaşla birlikte olumlu yönde geliştiğini ve pedagojik olgunluğun motivasyon düzeylerini etkileyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the motivation levels of special education teachers towards play, dance, and music courses and to examine whether these levels differ according to demographic variables such as gender, age, educational background, and professional experience. The study was conducted using the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 50 special education teachers working in Karabük province during the 2024–2025 academic year. The data were collected using the“Motivation Scale for Play, Dance and Music Course”developed by Özevin (2006) and administered via Google Forms. The collected data were analyzed using SPSS 25.0. Frequency, percentage, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed in the data analysis. The results revealed that teachers generally had high levels of motivation towards play, dance, and music courses. While no significant differences were found based on gender, educational background, or professional experience, significant differences were observed in relation to age. The findings suggest that teachers' attitudes towards these courses improve with age and that pedagogical maturity may influence motivation levels positively.