Özel gereksinimli öğrenciler için müzik ve oyun dersine yönelik dijital materyal tasarımı
Designing a digital material for music and play lesson targeting students with special needs
  1. Tez No: 865050
  2. Yazar: AYDIN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmada, özel gereksinimli öğrencilere verilen“müzik ve oyun”dersine yönelik, özel eğitim öğretmenleri tarafından kullanabilecek bir yardımcı dijital materyal geliştirilmesi amaçlanmıştır. Materyalin geliştirilme sürecinde alan uzmanı akademisyenler ve özel eğitim öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın katılımcıları üçü özel eğitim ve biri müzik eğitimi uzmanı olmak üzere dört akademisyen ile on özel eğitim öğretmenidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Özel gereksinimli öğrenciler için“müzik ve oyun”dersine yönelik yardımcı dijital materyal geliştirilmesinin amaçlandığı bu çalışmada müzik ve oyun etkinliklerinin özel eğitim öğrencilerinin gelişimlerinde etkili olduğu, özel eğitim öğretmenlerinin“müzik ve oyun”dersini işlemek için yeterli bilgi birikimine ve uygun materyallere sahip olmadığı sonuçları ortaya konmuştur. Bu sonuçlara dayalı olarak“müzik ve oyun”dersinde kullanılmak üzere dijital materyal geliştirilmiş ve bu materyalle ilgili alınan görüşlerde ise hazırlanan materyalin basitleştirilmiş tasarımı, erişilebilir olması, zengin ve kapsayıcı içeriği ile dersin kazanımlarına uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar kapsamında, öğretmenlerin“müzik ve oyun”dersini işleyebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgi ve beceriyi kazanmaları amacıyla üniversitedeki eğitimlerinde aldıkları“özel eğitimde oyun ve müzik”dersinin ne şekilde işleneceğine ilişkin hem özel eğitim hem de müzik eğitimi alanlarınca kabul görmüş bir yaklaşımın getirilmesi, geliştirilen dijital materyalin okullarda öğretmenler tarafından evlerde ise ebeveynler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to develop an assisting digital material that could be used by special education teachers for the“music and game”lesson being taught to the students with special education needs. During the process of material development, the views of field expert academicians and special education teachers were consulted. The participants of the study consisted of four academicians, three special education experts and one music education expert, and ten special education teachers. In this study, we used action research method, one of the qualitative research methods. Having aimed at developing an assisting digital material for the students with special education needs for“music and game”lessons, the research indicated that music and game activities were beneficial to the improvement of special education students, teachers of special education did not have enough knowledge accumulation to teach this lesson, and they did not have adequate materials. Based on these findings, we have developed a digital material to be used in“music and game”lessons, and the views on the material developed indicated that this material was in line with the achievements of the lesson due to its enriched and comprehensive content with a simplified design and accessibility. Within the scope of obtained outcomes of this research, it is suggested that acquisition of an approach both in the fields of special education and music education regarding how“game and music in special education”should be taught by special education teachers who were trained at college for the knowledge and skills to teach this lesson should be accepted, and this digital material should commonly be used by teachers at school and parents at home.