Kimyasal aktivasyon yöntemi ile üretilmiş olan çeşitli aktif karbonların adsorpsiyon kapasitelerinin karşılaştırılması
Comparison of adsorption capacities of various activated carbons produced by chemical activation method
- Tez No: 945054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada farklı kimyasal aktivasyon yöntemi ile üretilmiş olan aktif karbonlar kullanılacaktır. Karakterizasyon: Üretimi gerçekleştirilen aktif karbonların yüzey alanını ve gözenek boyutunu belirlemek amacıyla yapılan BET Yüzey Alanı Analizi, Yüzey fonksiyonel grupları belirlemek için FTIR (Fourier Transform Infrared Spectra) , Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskopisi ile aktif karbonların yüzey yapısı ve kimyasal kompozisyonu hakkında bilgi edinilecek. Aktif karbonların Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi (EDS) incelenecektir. Adsorpsiyon deneylerinde kirletici olarak boyar madde kullanılarak adsorpsiyon özellikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbons produced by different chemical activation methods will be used. Characterization: BET Surface Area Analysis to determine the surface area and pore size of the produced activated carbons, FTIR (Fourier Transform Infrared Spectra) to determine the surface functional groups, and Field Emission Scanning Electron Microscopy to obtain information about the surface structure and chemical composition of activated carbons. Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDS) of activated carbons will be studied. Adsorption properties will be examined by using dyestuff as a pollutant in adsorption experiments.