Şiddetli derecede atipili displastik nevüslerde melanoma progresyonu belirleyen moleküler değişikliklerin FISH (flöresan in-situ hibridizasyon) yöntemiyle belirlenmesi
Identification of molecular changes determining melanoma progression in dysplastic nevi with severe atypia by FISH (fluorescence in-situ hybridization)
  1. Tez No: 945053
  2. Yazar: YASEMİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU LEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Displastik nevüsler melanomagenezis sürecinde önemli bir basamağı temsil etmektedir. Şiddetli derecede atipiye sahip olan alt grup ise günlük pratikte erken evre melanomlardan ayrımda zorluk yaratmaktadır. Çalışmamızda, şiddetli atipiye sahip displastik nevüslerdeki RREB1, MYB, MYC, CCND1 ve CDKN2A genlerine ait kopya sayısı değişikliklerini araştırmayı ve erken evre melanomlar ile farkını ortaya koymayı amaçladık. Çalışmaya, 24 adet şiddetli derecede atipili displastik nevüs ile 27 adet melanom olgusu (12 adet in-situ melanom, 15 adet T1 evre melanom) dahil edildi. Olgularda, FISH yöntemi kullanılarak RREB1, MYB, MYC, CCND1 ve CDKN2A genleri için kopya sayısı değişiklikleri değerlendirildi. Sonuçlar hem farklı tanı grupları arasında karşılaştırıldı hem de izlenen değişiklikler ile klinikopatolojik parametreler (yaş, cinsiyet, lezyon lokalizasyonu ve lezyon çapı) arasındaki ilişki araştırıldı. Şiddetli derecede atipili displastik nevüslerin %37'sinde RREB1 kazanımı, %4,2'sinde MYB kaybı, %33,3'ünde MYC kazanımı, %37,5'inde CCND1 kazanımı saptanırken hiçbirinde CDKN2A kaybı izlenmedi. Bu değişikliklerin oranı melanom grubu için ise şu şekildeydi, RREB1 kazanımı %69,2; MYB kaybı %34,6; MYC kazanımı %28; CCND1 kazanımı %37 ve CDKN2A kaybı %90. Buna göre, melanomlarda, RREB1 kazanımı, MYB kaybı ve CDKN2A kaybı anlamlı olarak daha sık görüldü (p0,05) Sonuçlarımız, genel olarak ara lezyonların tanısında FISH testi kullanımının yalancı negatif ve yalancı pozitif sonuçlar verebileceğine dikkat çekmekle birlikte RREB1 kazanımı ile CDKN2A ve MYB kaybının ayırıcı tanıda önemli bir belirteç olabileceğini öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dysplastic nevi represent a significant stage in the process of melanogenesis. However, the subgroup with severe atypia poses a significant challenge in distinguishing early-stage melanoma in daily practice. The objective of this study was to investigate the presence of copy number alterations in the RREB1, MYB, MYC, CCND1, and CDKN2A genes in dysplastic nevi with severe atypia. Additionally, the study aimed to highlight the differences between these nevi and early-stage melanomas. The study included 24 severe atypical dysplastic nevi and 27 melanoma cases (12 in-situ melanomas and 15 T1 stage melanomas). The copy number alterations of the RREB1, MYB, MYC, CCND1, and CDKN2A genes were evaluated using the FISH method. The results were then compared between different diagnostic groups, and the relationship between the observed changes and clinical-pathological parameters (age, gender, lesion location, and lesion diameter) was investigated. In severe atypical dysplastic nevi, RREB1 gain was detected in 37%, MYB loss in 4.2%, MYC gain in 33.3%, and CCND1 gain in 37.5%, while no CDKN2A loss was observed. The frequency of these alterations in the melanoma group is listed below: RREB1 exhibited a 69.2% increase, MYB demonstrated a 34.6% decrease, MYC experienced a 28% rise, CCND1 showed a 37% growth, and CDKN2A revealed a 90% decline. Consequently, RREB1 gain, MYB loss, and CDKN2A loss were found to be significantly more prevalent in melanomas (p < 0.05). When the difference in diagnostic value between the use of different gene sets was investigated, sensitivity and specificity were determined as follows: triple set (RREB1, MYB, CCND1) was 80.8% and 33.3%; for the quadruple set (RREB1, MYB, CCND1, and MYC), it was 88% and 20%; and for the quintuple set (RREB1, MYB, CCND1, MYC, and CKDN2A), it was 100% and 28.6%. The incidence of CDKN2A loss exhibited a marked increase with advancing age and UV exposure (p < 0.05), while other genes demonstrated no significant association with age, sex, lesion location, or lesion size (p > 0.05). The findings of this study indicate that, while the FISH test may produce false-negative and false-positive results in the diagnosis of intermediate lesions, CDKN2A and MYB loss may serve as a significant diagnostic marker in differential diagnosis.