Non-western modernization discourse in Turkey: In the period of Turgut Özal
Türkiye'de batı dışı modernleşme söylemi: Turgut Özal dönemi
- Tez No: 945065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN SEZGİ DURGUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'de çok partili siyasi hayatla başlayan ve Soğuk Savaş dönemi ile devam eden süreçte hem iç politikada hem de dış politikada küresel dengeler değişmiştir. Bu bağlamda Sovyetler Birliğinin etrafında İslami bir yeşil kuşak projesi oluşturma, İran-Irak Savaşı, ve Asya ülkelerinin yükselen ekonomileri gibi gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti'nin modernleşme perspektifine dış politika söylemine de yansımıştır. Özellikle 1980 sonrası liberalleşme politikalarının da etkisiyle Türkiye Doğu ve Batı arasında sadece bir“köprü”metaforuyla değil aynı zamanda bir model ülke olarak da tarif edilmeye başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kamusal düzlemdeki modernleşme söylemi Özal döneminde farklılaşmaya daha farklı bir tonda seyretmeye başlamıştır. Bu bağlamda Turgut Özal'ın sıklıkla kullandığı .“Türkiye bir Japonya olacaktır”beyanı dikkat çekicidir. Turgut Özal'ın mitinglerde kullandığı“Asya'nın doğusunda nasıl bir Japonya varsa, Asya'nın batısında da bir Japonya daha olur”ifadesi Türkiye'nin Batıdışı modernleşme söylemine ilişkin bir gerçekliği göstermektedir. Özal ile Türkiye için Japon mucizesi veya Japon modeli söylemsel düzeyde Türk siyasi hayatına girmiştir. Bu tezde Özal dönemindeki modernleşme söylemi incelenecek Türkiye'nin kuruluş yıllarından itibaren devam eden toplumsal, ekonomik, siyasal ve jeostratejik anlayışından kopuşları gösterilerek, Batıcı modernleşmede bütünleşik duran“kültür”ve“medeniyet”kavram çiftinin bu değişimle beraber tekrardan ayrık olarak ele alınıp alınmadığı tartışılacaktır. Tezde kullanılan araştırma yöntemi arşiv taraması yapılarak Turgut Özal'ın söyleminin incelenmesidir. 1980'li yılların en belirleyici aktörlerinden olan Turgut Özal'ın söylem, ifade ve açıklamalarından yola çıkılarak Batı-dışı modernleşme meselesi açımlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the process that started with multi-party political life in Turkey and continued with the Cold War period, global balances changed both in domestic politics and foreign policy. In this context, developments such as the creation of an Islamic green belt project around the Soviet Union, the Iran-Iraq War, and the rising economies of Asian countries were reflected in the Republic of Turkey's modernization perspective and foreign policy discourse. Especially after 1980, with the influence of liberalization policies, Turkey began to be described not only with the metaphor of a“bridge”between East and West, but also as a model country. The modernization discourse of the Republic of Turkey in the public sphere began to differentiate in the Özal era and took on a different tone. In this context, Turgut Özal's frequently used statement“Turkey will be a Japan”is noteworthy. Turgut Özal's statement“Just as there is a Japan in the east of Asia, there will be another Japan in the west of Asia”used in rallies shows a reality regarding Turkey's non-Western modernization discourse. With Turgut Özal, the Japanese miracle or the Japanese model entered Turkish political life at the discursive level. In this thesis, the discourse of modernization in the Özal period will be examined. By showing the breaks from Turkey's social, economic, political and geostrategic understanding since its foundation, it will be discussed whether the concept of“Culture”and“Civilization”, which were integrated in Westernist modernization, have been handled separately again with this change. The research method used in the thesis is an examination of Özal's discourse through the scanning of the archive. While using these method, the issue of non-Western modernization will be explained based on the speeches, statements and explanations of Turgut Özal, since he was the one of the most decisive actors of the 1980s.