Aşırı iletişim yükünün çalışanların iş tatmin düzeyi üzerindeki etkisinde algılanan iş stresinin aracı rolü
The mediating role of perceived job stress in the effect of excessive communication load on employees' job satisfaction levels
- Tez No: 945064
- Danışmanlar: PROF. DR. MALİK VOLKAN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
COVID-19 pandemisi sonrası dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, bireyler arasındaki iletişim kanalları çeşitlenmiş ve çalışanlar sürekli erişilebilir hale gelmiştir. Uzaktan ve hibrit çalışma modelleriyle artan bu iletişim yoğunluğu, çalışanlar üzerinde baskı oluşturarak iş-özel yaşam dengesini olumsuz etkilemektedir. Bu araştırma, Türkiye'deki yazılım sektöründe çalışan beyaz yakalıların maruz kaldığı aşırı iletişim yükünün iş tatmini üzerindeki etkisini ve bu etkide algılanan iş stresinin aracılık rolünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of digitalisation after the COVID-19 pandemic, communication channels between individuals have diversified and employees have become constantly accessible. This communication overload, which increases with remote and hybrid working models, puts pressure on employees and negatively affects work-life balance. This study examines the effect of communication overload on job satisfaction and the mediating role of perceived job stress in this effect.