Tarımsal kullanımlar yönünden kuş (Manyas) gölü su kalitesi
Water quality of lake kuş (Manyas) for agricultural uses
  1. Tez No: 9451
  2. Yazar: BİLGE HOŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-iii- ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIMSAL KULLANIMLAR YÖNÜNDEN KUŞ (MANYAS) GÖLÜ SU KALİTESİ Bilge HOŞCAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman; Doç. Dr. ilhami ÜNVER 1990, sayfa: 44 Jüri: Prof. Dr. Koray HAKTANIR Yard. Doç. Dr. Mete ENUYSAL Doç. Dr. îlhami ÜNVER Pek çok kullanım amacına hizmet eden ve suları yoğun biçimde tüketilen Kuş gölü su kalitesindeki değiş meler, daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak; göl suyu kalitesinin hangi yönde değiştiği araştırılmış tır. Bu amaçla gölü besleyen Kocaçay ve Sığırcıdere göl girişleri ve gölün tek gideğeni olan Karadere ağzın dan su örnekleri alınarak, Su Kirlilği Kontrol Yönetme liği' ndeki parametreler ve ölçütlere göre analizi yapıl mıştır. Aynı noktalardan alınan dip çamuru örneklerinde de ağır metal durumları belirlenmiştir. Göl suyundaki ÇO, BOİ, KOİ değerleri doğal koru ma ve rekreasyon alanları için önerilen parametre ve li mit değerlerini geçtiği belirlenmiştir. Göl suyundaki Pb, As, Al, Mn ve dip çamurundaki Cr, Ni, Pb değerleri izin verilen değerlerin üzerindedir. Ayrıca kuzeyde Sığırcıde re 'nin etkisi altındaki alanda, bitki sulaması için sınır değerleri aşan bor derişimleri belirlenmiştir. Göl suyu genel nitelikleriyle henüz sulamaya uygun olmasına karşın; sanayi kuruluşları atıkları ve kanalizasyon deşarjları ile niteliğini günden güne kaybetmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kuş gölü, ağır metaller, sulama suyu kalitesi, genel su kalitesi.
Özet (Çeviri)
-ıv- ABSTRACT Master's Thesis WATER QUALITY OP LAKE KUS (MANYAS) FOR AGRICULTURAL USES Bilge HOSCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof.Dr. llhami ÜNVER 1990, page : 44 Jury: Prof.Dr. Kor ay HAKTANIR Assist. Prof.Dr. Mete ENUYSAL Assoc. Prof. Dr. llhami ÜNVER The variations in water quality of lake Kuş which serves for many utilizations were determined, in comparasion with the former studies. Water samples taken from the discharges of the Kocaçay and Sıgırcıdere and from the Karadere outlet were analyzed and evaluated according to the parameters and Criteria Stated in the national“Water Pollution Control Regulations”. Heavy metals were also determined in the bottom sludge samples taken frqm the same locations. The values of DO, BOD and COD of the lake water indicated that there was a serious pollution hazard from the points of natural protection and recreation areas. Pb, As, Al and Mn values of the lake water, and Cr, Ni and Pb values of the bottom sludge were out of the permissible levels. In addition, in the northern part of the lake affected by the Sigxrcidere stream, the boron concentrations were found to be highly harmful for plant growing. Although the water quality of the lake is still satisfactory for irrigation, it has been deteriorated by the industrial and municipial wastewaters. KEY WORDS: Lake Kuş, heavy metals, irrigation water quality, general water quality.