Türkiye'de aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinin HPV enfeksiyonu ve HPV aşıları hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' knowledge, attitudes, and practices regarding HPV infection and vaccines in family health centers in Turkey
- Tez No: 945090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RAŞİT AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: HPV enfeksiyonu, dünya genelinde yaygın görülen ve cinsel yolla bulaşan, özellikle serviks kanserine yol açabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırmanın amacı, aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinin HPV enfeksiyonu ve aşılarıyla ilgili bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmektir. YÖNTEM: Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırma, 20-27 Eylül 2024 tarihleri arasında Türkiye geneli 1013 aile hekimi ile yapılmıştır. SPSS 28.0 programında tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 44,3±9,3 olup; %57,7'si erkektir. HPV enfeksiyonu ve aşılarına ilişkin bilgi düzeyinde, %60'ı bilgi sahibi olduğunu belirtirken, %20,2'si bu bilgiyi yeterli görmüştür. Kadın hastalıkları ve doğum rotasyonu yapmış olanların (p=0,013), çocuk sağlığı ve hastalıkları rotasyonu yapmış olanların (p=0,009) veya mezuniyet sonrası HPV enfeksiyonu ve aşılarına ilişkin eğitim almış bireylerin bilgi düzeyleri (p=0,000) anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. HPV aşısı önermeme nedenleri arasında aşının yüksek maliyeti (%49,2) ve ulusal aşılama programında yer almaması (%45,5) öne çıkmıştır. Katılımcıların %84,9'u HPV aşısının ulusal aşılama programında yer alması gerektiğini düşünmektedir. SONUÇ: Bu araştırma, aile hekimlerinin HPV enfeksiyonu ve aşılara dair farkındalık seviyelerinin genellikle orta düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır. Kırsal bölgelerde çalışan hekimlerin bilgi düzeylerinin düşük olması, eğitim ve farkındalık çalışmalarının bu bölgelerde artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. HPV aşısı önermeme nedenleri arasında aşının maliyeti, bilgi eksikliği, ulusal aşılama programında yer almaması ve hasta iletişiminde vakit yetersizliği yer almıştır. Araştırma bulguları, HPV enfeksiyonu ve aşıları hakkında aile hekimlerine yönelik standart ve yaygın eğitim programlarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: HPV infection is a globally prevalent sexually transmitted disease and a significant public health issue, particularly due to its potential to cause cervical cancer. The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes, and practices of family physicians working in family health centers regarding HPV infection and its vaccines. MATERIALS AND METHODS: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 1013 family physicians throughout Turkey between September 20-27, 2024. Descriptive statistics, independent sample t-test, ANOVA and Chi-square tests were used in SPSS 28.0 program. RESULTS: The average age of the participants was 44,3±9,3 years and 57,7% were male. Regarding knowledge about HPV infection and vaccines, 60% of participants reported having knowledge, while 20,2% considered this knowledge sufficient. The knowledge levels of those who had undergone gynecology and obstetrics rotation (p=0.013), those who had undergone pediatrics rotation (p=0.009) or those who had received training on HPV infection and vaccines after graduation (p=0.000) were found to be significantly higher. The primary reasons for not recommending the HPV vaccine included its high cost (49,2%) and its exclusion from the national immunization program (45,5%). Furthermore, 84,9% of the participants believed that the HPV vaccine should be included in the national immunization program. CONCLUSION: This study reveals that family physicians generally have a moderate level of awareness regarding HPV infection and vaccines. The lower knowledge levels among physicians working in rural areas highlight the need to enhance education and awareness initiatives in these regions. The reasons for not recommending the HPV vaccine included its cost, lack of knowledge, exclusion from the national immunization program, and insufficient time for patient communication. The findings emphasize the necessity of developing standardized and widespread training programs for family physicians on HPV infection and vaccines.