Erken doğum tehdidi olan gebelerin doğum öncesi bakım memnuniyeti ve beklenti düzeyleri: vaka kontrol çalışması
Prenatal care satisfaction and expectation levels of pregnant pregnants with premature birth threats: case control study
  1. Tez No: 945089
  2. Yazar: SUDE NADİRE ILIMBIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, erken doğum tehdidi bulunan gebelerin doğum öncesi bakım memnuniyeti ve hasta beklentilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma tek merkezli, vaka kontrol çalışmasıdır. Araştırma örneklemini 01 Haziran- 01 Eylül 2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi NST ünitesine başvuran 154 gebe (vaka grubu=77; kontrol grubu=77) oluşturdu. Araştırma verileri, Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Öncesi Bakım Memnuniyeti ve Hasta beklentileri Ölçeği ile yüz yüze görüşülerek toplandı. Verilerin analizinde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri, t testi, ANOVA testi, ki-kare testi kullanıldı. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması vaka grubunda 26,95±5,03, kontrol grubunda 27,81±4,2'dir. Beklenti ölçeğinden toplam puan ortalaması vaka grubunda 31,71±6,60, kontrol grubunda 38,97±6,87'dir. Memnuniyet ölçeği toplam puan ortalaması vaka grubunda 72,94±13,04, kontrol grubunda 58,9±11,12'dir. Vaka grubunda gebelerin %77,92'si demir, %68,83'ü D vitamini takviyesi almaktadır. Vaka grubunun %53,25'i erken doğum tehdidi hakkında bilgilendirilmediği belirlenmiştir. Erken doğum tehdidi tanısı alınan ortalama gebelik haftası 29,24±3,78'dir. Bu çalışmada erken doğum tehdidi olan gebelerin beklenti ve memnuniyetinin orta düzeyde olduğu, doğum öncesi bakım beklenti ve memnuniyetlerinin sosyodemografik, obstetrik ve doğum öncesi bakım ile ilgili özelliklerden etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the prenatal care satisfaction and patient expectations of pregnant women with the threat of premature birth. The research is a single-centered case-control study. The study sample consisted of 154 pregnant women (case group=77; control group=77) who applied to the Mersin University Hospital NST unit between June 1 and September 1, 2024. Research data were collected through face-to-face interviews using the Pregnant Information Introduction Form, Prenatal Care Satisfaction, and Patient Expectations Scale. Descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, and maximum values) were computed, and inferential statistics were conducted using independent samples t-test, ANOVA test and chi-square test. The average age of the pregnant women participating in the study was 26.95±5.03 in the case group and 27.81±4.2 in the control group. The total score average from the expectation scale was 31.71±6.60 in the case group and 38.97±6.87 in the control group. The total score average from the satisfaction scale was 72.94±13.04 in the case group and 58.9±11.12 in the control group. In the case group, 77.92% of the pregnant women take iron supplements, and 68.83% take vitamin D supplements. It was determined that 53.25% of the case group had not been informed about the threat of preterm birth. The average gestational week at which the diagnosis of preterm birth threat was made was 29.24±3.78 weeks. In this study, it was found that the expectations and satisfaction levels of pregnant women with a threat of preterm birth were moderate, and that their expectations and satisfaction with prenatal care were influenced by sociodemographic, obstetric, and prenatal care-related characteristics.