Nefrektomi opersayonlarında kanama kontrolü için endovasküler stapler in alternatif yöntemlerle kıyaslanması
- Tez No: 945099
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR DAĞGÜLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Nefrektomi böbreğin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Çeşitli endikasyonlar ile nefrektomi uygulanmaktadır. Cerrahi prosedürlerde vasküler koruma amaçlı cerrahi ligasyon (sütür), hem-o-lok klipsler, endo-GIA staplerler kullanılmaktadır. Bizim bu çalışmayı yapmadaki amacımız nefrektomi uygulanacak hastalarda cerrahinin türü, hasta özellikleri ve vasküler koruma amaçlı kullanılan malzemelerin özelliklerinin ve operasyon sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza 2014 ile 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı'nda nefrektomi uygulanmış 18-75 yaş arası 207 hasta dahil edildi. Bu çalışmada, retrospektif olarak hastaların demografik özellikleri ile intraop ve postop verileri incelendi. Ayrıca kullanılan klemp türleri (endovasküler stapler ve Hem-o-Lok klips) bu açıdan karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda nefrektomi geçiren hastaların ortalama yaşı 50,07 olup %47,8'i (n=99) erkekti. Hastaların %50,2'sine (n=104) Endovasküler-GIA stapler uygulandı. Açık nefrektomide endo-GIA stapler kullanılan grupta eritrosit replasman ihtiyacı anlamlı derecede azdı (p=0,027).
Özet (Çeviri)
Purpose: Nephrectomy is the surgical removal of kidneys for various indications. Vascular protection is achieved in surgical procedures using surgical ligation (suture), hem-o-lok clips, and Endovascular-GIA stapler. This study aims to compare the types of surgery, patient characteristics, the features of materials used for vascular protection, and the outcomes of the operations in patients undergoing nephrectomy. Method: Our study included 207 patients aged 18-75 who underwent nephrectomy at our hospital between 2014 and 2024. The demographic characteristics of the patients, as well as intraoperative and postoperative data, were retrospectively analyzed. Additionally, the types of clamps used were compared. Results: Our study's mean age of patients who underwent nephrectomy was 50.07 years, and 47.8% (n=99) were male. Endovascular-GIA stapler was used in 50.2% (n=104) of the patients. The need for erythrocyte replacement in open nephrectomy was significantly less in the Endovascular-GIA stapler group (p=0.027).