Crowd: A framework for agent-based social network simulation and its applications
Crowd: Ajan tabanlı sosyal ağ simülasyonuna yönelik bir çerçeve ve uygulamaları
- Tez No: 945100
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bireysel davranışların topluluk düzeyindeki etkilerini incelemek amacıyla ajan tabanlı modelleme ve simülasyon (ABMS), sosyal bilimler, ekonomi ve epidemiyoloji alanlarındaki araştırmacılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alanlardaki simülasyonlar genel amaçlı ajan tabanlı modelleme çerçeveleri üzerinde yürütülebilse de, bu araçlar sosyal ağlara özel olarak tasarlanmadığı için sınırlı özellikler sunmakta ve karmaşık simülasyonların geliştirilmesi için gereken çabayı arttırmaktadır. Bu tezde ilk olarak, gerçek dünya olgularını bir ağ yapısı içinde modellemek için ajan tabanlı modelleme metodolojisini benimseyen sosyal ağ simülatörü Crowd tanıtılmaktadır. Kolay ve hızlı modelleme imkânı sunmak üzere tasarlanan Crowd, YAML tabanlı konfigürasyonlarla simülasyon kurulumu sağlamakta ve kullanıcı tarafından tanımlanan metotlarla özelleştirmelere olanak tanımaktadır. Crowd'un diğer özellikleri arasında, yayılım (diffusion) görevleri için kod yazmadan simülasyon çalıştırabilme, etkileşimli görselleştirmeler, veri toplama ve grafik çizim olanakları yer almaktadır. Python diliyle geliştirilen bu simülatör, ajan kararlarında büyük dil modellerini kullanan üretken ajanları da desteklemekte ve Python'un veri analizi ve makine öğrenmesi kütüphaneleriyle kolayca entegre olabilmektedir. Ek olarak, simülasyon çerçevesinin uygulamalarını göstermek amaçlı üç örnek vaka çalışmasına yer verilmiştir: üretken ajanlarla epidemik modelleme, etki maksimizasyonu ve ağ tabanlı güven oyunları. Son olarak, üretken ajanlar ile sosyal ağların birleştirildiği ve bina enerji modellemesi bağlamında ajanların kişilik özellikleri ve sosyal bağlantılarının etki-lerinin analiz edildiği bir simülasyon tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To observe how individual behaviors shape the actions of a broader community, agent-based modeling and simulation (ABMS) has been widely adopted by researchers in social sciences, economics, and epidemiology. While simulations can be executed on general-purpose ABMS frameworks, these tools are not specifically designed for social networks and, therefore, provide limited features, increasing the effort required for complex simulations. In this thesis, we first introduce Crowd, a social network simulator that adopts the agent-based modeling methodology to model real-world phenomena within a network environment. Designed to facilitate easy and quick modeling, Crowd supports simulation setup through YAML configuration and enables further customization through user-defined methods. Other features of Crowd include no-code simulations for diffusion tasks, interactive visualizations, data aggregation, and chart drawing facilities. Designed in Python, Crowd also supports generative agents that rely on LLMs for agents' decisions and connects easily with Python's libraries for data analysis and machine learning. Secondly, we present three case studies to illustrate the application of the framework, including generative agents in epidemics, influence maximization, and networked trust games. Finally, we design and implement a simulation that combines generative agents with social networks to analyze the effects of agents' personalities and social connections in the context of building energy modeling.