Uluslararası Çevre Hukukunda yeni eğilimler; Karadeniz Çevre Programı
New trends in international environmental law; Black sea environmental programme
- Tez No: 94510
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDOĞAN ÖZMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET 20. yüzyılda, endüstrileşme ve teknolojik ilerleme bakımından olumlu gelişmeler olmakla beraber, insanoğlunun çevresi ile sürdürülebilir nitelikte bir ilişki kurmak konusunda yeterince başarılı olamadığı, yerel, ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde, gün geçtikçe artan bir boyut ve çeşitlilikte çevre sorunuyla, karşı karşıya kalındığı görülmektedir. Çevre sorunlarının sınıraşan yapısı nedeniyle, bu sorunlara ulusal düzeyde çözüm bulma çabalan tek başına yeterli olmamakta, uluslararası düzeyde mücadele zorunlu hale gelmektedir. Söz konusu mücadelede benimsenen yöntem ve araçlar, siyasi olsun, ekonomik olsun, uluslararası hukuk düzenleme ve uygulamalarını gerektirmektedirler. Uluslararası çevre hukukunda yeni eğilimleri saptamaya yönelik çalışmamızın birinci bölümünde, çevre sorunlarının uluslararası düzeyde ortaya çıkmasına ilişkin tarihsel gelişmeler incelendikten sonra, çevrenin uluslararası yönetimine ilişkin kavramsal ve kuramsal açılımlar, seçmeci bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Devletin rolü, egemenlik ilkesi, kamusal emanet doktrini, küresel müşterekler, sürdürülebilir kalkınma, gelecek kuşakların haklan ve rejim teorilerinin değerlendirildiği bu kısımda, konu seçiminde dikkate alınan unsur, uluslararası çevre hukukunun gelişimi üzerinde önemli etkileri olan ve bir kısmı kuramsal açıdan halen tartışmalı olan, konu başhklannın seçilmesi olmuştur. 284İkinci bölümde, uluslararası çevre hukukunun kaynaklan, gerek kaynakların oluşumu, gerekse kaynaklarda yer alan ve uygulanan hukukun parçası haline gelen koruma, zarar vermeme, uyarma, haber verme, danışma, kirleten öder, ihtiyat vb. ilkeler açısından değerlendirilmektedir. Uluslararası çevre hukukunun oluşumunda giderek yaygınlaşan andlaşma-protokol yöntemi ve bağıt-dışı birlikte işlemler yanında, şu an için kuramsal bir tartışma konusu niteliğinde olan, çevreye ilişkin kuralların jus cogens niteliğine ilişkin tartışmalar, bu bölümde ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, Türkiye'nin de öncü bir rol oynadığı Karadeniz Çevre Programı incelenmektedir. Karadeniz'de bölgesel bir çevre programının başlatılmasını ve sürdürülmesini etkileyen faktörler değerlendirildikten sonra, oluşturulan rejimin hukuksal çerçevesi olumlu ve olumsuz yönlerine dikkat çekilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. En son kısımda, Karadeniz Çevre Programı, uluslararası çevre ilişkilerinin analizinde giderek yaygın bir şekilde kullanılan rejim teorileri çerçevesinde analiz edilmektedir. Karadeniz örneğini tez kapsamına almak, bir taraftan çevre hukuku uygulamalarını yakından inceleme firsatı verirken, diğer yandan kuramsal tartışma konularının, uygulamayı önemli ölçüde biçimlendirebileceği gerçeğini anlamamıza yardımcı olmuştur. 285
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the context of this thesis, new trends in international environmental law are analysed with respect to their conceptual, theoretical and practical implications. The first chapter deals with the historical developments achieved in international environmental protection. Following this, the focus of the analysis is directed towards conceptual and theoretical developments, that influenced the content of international environmental law. The changing role of the state, the question of state sovereignty, the public trust doctrine, inter generational rights, global commons, sustainable development, the regime's theory are the selected topics of discussion. In the second chapter the sources of international environmental law are analysed with a special emphasis on, widely applied methods in international environmental law making, namely the convention-protocol and soft law techniques. The analysis of the concept of jus cogens and the rules which aim to protect the environment have been given a special attention in this section. The improvement of the fundamental principles of international environmental law, such as the principle of conservation, no harm principle, polluter pays principle, precautionary principle and the duty to inform, notify and consult, are briefly figured, in the second part of this chapter. 286In the third chapter, the state of the environmental degradation in the Black Sea and the structure and characteristics of the regional cooperative action, which aims to respond to this environmental crisis, are elaborated. Subsequently, the dynamics of the progress and draw backs of this regional cooperative action is evaluated under the regime's approach. 287 |t DOKUMMOMVON xcYtesncoowriMiawwi