Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisine giren yeni bir suç oluşturma ideali: Çevrekırım (Ecocide)
The proposal for establishing a new crime within the jurisdiction of the International Criminal Court: Ecocide
- Tez No: 869460
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada, çevrenin uluslararası ceza hukuku aracılığıyla korunmasının sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle uluslararası çevre hukukunda yer alan düzenlemelerin çevrenin korunması hususunda yeterliliği incelenmiştir. Daha sonra uluslararası ceza hukukunun ve yargılamasının kapsamı, özellikleri ve uluslararası suç türleri belirtilmiştir. Bu bağlamda, öğretinin ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin güncel konulara ilişkin yaklaşımı incelenerek ve uluslararası çevre hukuku ve uluslararası ceza hukukunun özellikleri araştırılarak çevrenin çevreye ilişkin yeni bir suç türü olarak uluslararası ceza hukuku ile korunup korunamayacağı değerlendirmesi yapılmıştır. Mevcut durumun çevrenin“çevrekırım (ecocide)”adı altında yeni bir uluslararası suç tipi ile korunmasını gerektirdiği tespit edilmiş ve çevrekırımın yeni bir suç olarak kabulü halinde uluslararası hukuk ve uluslararası hukuk dalları içerisinde gerçekleşmesi beklenen değişiklikler ve muhtemel sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to advocate for the protection of the environment through the application of international criminal law. In this regard, firstly, the adequacy of regulations within international environmental law concerning environmental protection is examined. Subsequently, the scope, characteristics, and classifications of international crimes within international criminal law and jurisdiction are outlined. In this context, through an examination of doctrinal perspectives and the approach of the International Criminal Court towards contemporary issues, coupled with examining the characteristics of both international environmental law and international criminal law, the study evaluates the feasibility of protecting the environment through the recognition of a novel category of crime pertaining to environmental offenses. It is determined that the prevailing circumstances require the protection of environment via the recognition of a new international crime termed“ecocide”, and upon the acceptance of ecocide as a new crime, anticipated changes and potential alterations within international law and its various branches are specified.