Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Cumhuriyet Dönemi siyasal gelişmeleri üzerine düşünceleri
Yakup Kadri Karaosmanoğlu's thouhts on political developments of republican period
- Tez No: 94512
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tez“Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Cumhuriyet Dönemi Siyasal Gelişmeleri Üzerine Düşünceleri”konusunda hazırlanmıştır. Yakup Kadri, edebiyatçı sıfatını taşıması yanında, hem gazeteci hem de politikacı ve diplomat olarak Türk siyasal hayatında önemli roller üstlenmiştir. Giriş kısmında, Yakup Kadri'nin Türk siyasal hayatındaki rolünün önemini vurguladıktan sonra, Birinci Bölüm'de“Hayatı”nı; İkinci Bölüm'de“Edebi Kişiliğini; Üçüncü Bölüm'de ”Türk Siyasal Hayatı Üzerine Düşüncelerimi açıkladık. Üçüncü Bölüm'ü“Milli Mücadele Dönemi”,“CHP Dönemi (1923-1950)”ve“Demokrat Parti Dönemi”olarak üç kısımda ele aldık. Bu üç kısımda, Yakup Kadri'nin bu dönemler hakkındaki yorumlarını inceledik. Sonuç kısmında Yakup Kadri'nin Türk siyasal hayatı hakkındaki temel düşüncelerinin genel bir değerlendirmesini yaptık. 130
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Thesis was prepared in the subject called“Yakup Kadri Karaosmanoğlu's Thoughts on Political Developments of Republican Period”. Yakup Kadri, besides his quality of being a man of letters, both as a journalist and as a politician and diplomat played important roles in Turkish political life. In this study, after emphasizing the importance of Yakup Kadri's role in Turkish political life in the entrance section, We explained“His Life”in the first section,“His Literary Personality”in the second section and“His Thoughts on Turkish Political Life”in the third section. We gave the third section by dividing into three parts called respectively“The Period of the National Struggle”,“The Period of the Republican People's Party”and“The Period of the Democrat Party.”In these three parts, we examined Yakup Kadri's interpretations about these periods. In the conclusion section, we made an evaluation of Yakup Kadri's main thoughts about Turkish political life. 131