Sefpodoksim proksetil ve klavulanik asit etken maddelerinin lc ile miktar tayini metot validasyonu
Method Validation of Cefpodoxime Proxetil and Clavulanic Acid Active Substance by LC
- Tez No: 945137
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sefpodoksim Proksetil akut orta kulak iltihabında bebeklik ve erken çocukluk döneminin en sık görülen solunum yolu enfeksiyonunun tedavisinde kullanılmaktadır. Her yıl 20 milyondan fazla akut orta kulak iltihabı vakası meydana gelmektedir. Tedavi edilmeyen akut orta kulak iltihabı komplikasyonları arasında mastoidit, menenjit, lateral sinüs trombozu ve kronik süpüratif orta kulak iltihabı yer almaktadır. Oral yoldan uygulanan antibiyotiklerin etkinliği nedeniyle gelişmiş ülkelerde tedavi edilmeyen orta kulak iltihabının komplikasyonları nadir görülmüştür. Klavulanik Asit, Sta. aureus, K. aerogenes ve E. coli'de bulunanlar gibi etkili bir β-laktamaz inhibitörüdür. Klavulanik asit antibiyotiklerle birlikte bakteriyel direncin belirli yollarını bloke etmek veya zayıflatmak için kullanılır. Çalışmada, Sefpodoksim Proksetil ve Klavulanik Asit için HPLC'de yeni bir metot validasyonu ve optimizasyon çalışması yapılması amaçlanmıştır. Sefpodoksime Proksetil ve Klavulanik Asit için seçicilik, kesinlik, doğruluk, doğrusallık, sağlamlık ve çözelti stabilitesi çalışmaları ile yöntem çalışması doğrulanarak elde edilen sonuçların Uluslararası İnsan Kullanımı Amacıyla İlaçlar İçin Teknik Gereksinimlerin Uyumlaştırılması Konseyi (ICH) kabul kriterlerine uygunluğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cefpodoxime Proxetil is used to treat acute otitis media, the most common respiratory infection of infancy and early childhood. More than 20 million cases of acute otitis media occur each year. Complications of untreated acute otitis media include mastoiditis, meningitis, lateral sinus thrombosis and chronic suppurative otitis media. Complications of untreated otitis media are rare in developed countries due to the efficacy of orally administered antibiotics. Clavulanic acid is an effective β-lactamase inhibitor, such as those found in Sta. aureus, K. aerogenes and E. coli. Clavulanic acid is used with antibiotics to block or weaken certain pathways of bacterial resistance. The aim of the study was to perform a new method validation and optimisation study for Cefpodoxime Proxetil and Clavulanic Acid by HPLC. The method study was validated by selectivity, precision, accuracy, linearity, robustness and solution stability studies for Cefpodoxime Proxetil and Clavulanic Acid and the results obtained were determined to be in accordance with the International Conference on Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use (ICH) acceptance criteria.